Żelazo w ciąży

Witam,
jestem w 6 tyg. ciąży i przyjmuje witaminy. I niepokoi mnie to, że jest tam aż 60 mg żelaza, a czytałam, że kobieta w ciąży potrzebuje 30 mg, więc jest to o połowę więcej niż zalecane.
Czy nie przedawkuję żelaza? Czy nie będzie to jakieś zagrożenie dla mojego maluszka?

Dodam jeszcze, że mam po nim czarny stolec.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!

W codziennej diecie znajduje się od 10-40mg żelaza z czego w przewodzie pokarmowym wchłania się ok. 10% (1-4mg). W zależności od zaawansowania ciąży zapotrzebowanie na żelazo się zmienia. W pierwszym trymestrze wynosi ok. 3-4mg, w drugim 7-8mg a w ostatnim 12-15mg.

W pierwszej połowie ciąży może Pani przyjmować preparaty witaminowe co 2-3 dzień. Prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych i przyjmowanie dodatkowych suplementów nie jest konieczne.