Zerwanie kontaktu z dzieckiem

Mam 65 lat,jestem emerytką. 31 lat temu urodziłam syna i wychowywałam go samotnie. Kiedy miał 12 lat, moja młodsza o 4 lata, bezdzietna siostra z mężem wystąpili o pozbawienie mnie władzy rodzicielskiej. Władzę rodzicielską ograniczono mi na "tymczasem", a rodzina zastępcza zabroniła mi kontaktów z synem. Mój syn opuścił ich, kiedy miał 18 lat. przez cały czas utrzymywałam kontakt z synem, ale nasze wzajemne relacje sa zaburzone. Rozważam, czy nie zerwać całkiem tego kontaktu. Czy zrobić to ?

Witam. Niestety nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Wszystko uzależnione jest od Pani emocji i chęci podtrzymywania kontaktu z dzieckiem. Proszę jednak pamiętać że całkowite zerwanie więzi teraz na pewno będzie miało trwałe następstwa zarówno w życiu Pani jak i Pani dziecka.

Dzień dobry.

Nie napisała Pani o powodach ograniczenia władzy rodzicielskiej, można jednak z całą pewnością stwierdzić, że nie pozbawia się jej, ani nie ogranicza na życzenie innych osób.
Niezależnie od powyższego, wydaje się, że myślenie o ukaraniu syna zerwaniem z nim kontaktu za to, że Wasze relacje są zaburzone, uwolnić mają Panią od poczucia odpowiedzialności za to, że nie stworzyła Pani dla niego domu. Mówiąc inaczej - ustawia się Pani w roli ofiary, podczas, gdy wydaje się, że ofiarą zaburzonej relacji jest Pani syn. Zastanawiające też jest, że nie rozpatruje Pani próby naprawienia relacji z własnym dzieckiem, a zamiast tego chce Pani zerwać z nim relację - być może w nadziei, że uwalniając się od niego, uwolni się Pani od własnej przeszłości.

Pozdrawiam.