Zespół antyfosfolipidowy a stosowanie diety bezglutenowej

WitamOsiągamy przeciwciała antykardiolipinoweW wyniku nabytego zespołu antyfosfolipidowego.Czy dieta bezglutenowa pozwoli mi pozbyć się tej choroby?Co w ogóle zrobić aby jej nie mieć.Z poważaniem Maria

Szanowna Pani,
Obawiam się, że żadna dieta Pani nie pomoże na pozbycie się tej klasy przeciwciał, gdyż nie są one związane z czynnikami żywieniowymi. Ponieważ jednak są to przeciwciała związane z chorobami autoimmunologicznymi polecałabym ewentualne sprawdzenie czy nie występują u Pani inne zaburzenia immonologiczne dietozależne - konkretnie alergie III typu (tzw. IgG zależne). Jeżeli taka alergia zostanie stwierdzona można włączyć odpowiednią dietę, która powinna przyczynić się do ogólnej poprawy zdrowia. Problem zespołu antyfosfolipidowego i możliwego postępowania terapeutycznego polecam skonsultować z lekarzem.