Zespół jelita drażliwego i depresja

Mam stwierdzony zesp.jelita drazliwego. Wpadłem w depresje . Głównym powodem złego samopoczucia są lęki(o własne zdrowie) po ktorych dostaje parcia na ubikacje z kałem(główny powód) i moczem.Zawsze przewodnim powodem złej pracy jelit są myśli lękowe o własne zdrowie. Jelita pracują okej gdy psychika jest ok. Badania kału krwi moczu pasozytow tarczycy ok. Męczę się juz z tym 3 mies.Może cierpię od poczatku na depresję(z biegunka)a nie na ZJD ?Nie mam bólu. Po czym poznac co mi dolega,mam już doła

Witam Pana. Lęk i obawy o własne zdrowie w obliczu doznawanych przez Pana objawów są w pełni zrozumiałe. Bardzo często w przebiegu Zespołu Jelita Drażliwego współwystępują problemy psychiczne takie jak lęk i depresja. W dodatku reagowanie organizmu na stres jest fizjologicznie powiązane z układem trawiennym i w związku z tym stres może nasilać objawy jelitowe. Zalecam Panu umówienie konsultacji z psychoterapeutą, który pomoże Panu lepiej zrozumieć na czym polega problem i zaproponuje stosowne leczenie psychologiczne. Może warto dla pewności zweryfikować Pana diagnozę ZJD, skoro wyniki badań są w normie. Serdecznie pozdrawiam i życzę powrotu dobrego samopoczucia.

Dzień dobry, jeżeli od długiego czasu dokuczają panu objawy depresyjne i lękowe (nerwicowe) zachęcam do przeprowadzenia konsultacji psychologicznej a następnie prawdopodobnie rozpoczęciu psychoterapii. Pozdrawiam.