Zespół jelita drażliwego w postaci mieszanej

witam po wielu dniach mordęgi i wykluczaniu innych chorób zdiagnozowano u mnie zespół jelita drażliwego w postaci mieszanej przyjmuje od 3 dni debretin 3x1 na dzień i narazie nie widzę poprawy czy to za wczesnie na poprawe ? juz nie wiem co mam o tym myślec słyszałem też o specjalnej diecie szkopuł w tym że nie wiem jak sie do tego zabrać czy wskazana jest wizyta u dietetyka ?

Dzień dobry :)

Przy tego typu chorobie bardzo ważny jest kontakt z doświadczonym dietetykiem, który pomoże w ustaleniu odpowiedniego planu żywieniowego.

W zespole jelita drażliwego nie ma uniwersalnych zaleceń, które będą pasowały do każdego pacjenta. Dieta w dużej mierze jest oparta na obserwacji organizmu i tego w jaki sposób reaguje po spożyciu określonych pokarmów. Wykluczenie z diety produktów, które są źle tolerowane u części pacjentów skutkuje złagodzeniem objawów.

Pokarmami, które często są źle tolerowane przez chorych są: produkty mleczne, produkty z pszenicy, jaja, kawa, alkohol pomidory, kukurydza, cebula, cytrusy, kapusta, nasiona strączkowe, ostre przyprawy, potrawy smażone, żywność typu fast food. Nie oznacza to jednak, że u wszystkich pacjentów te produkty należy wykluczyć z diety, oraz że w tej grupie nie mogą znaleźć się inne. Jest to wskazówka, na jaką żywność należy zwrócić szczególną uwagę.

Zalecenia żywieniowe:
- spożywać regularne posiłki (5-6), o stałych porach, nieobfite- nie można się przejadać,
- wykluczyć z diety produkty źle tolerowane (obserwować reakcje organizmu po ich spożyciu),
- ograniczyć spożycie potraw tłustych, które obciążają układ pokarmowy,
- unikać spożywania mocnej herbaty, kawy, alkoholu,
- unikać produktów zawierających sztuczne substancje słodzące, polialkohole (mannitol, sorbitol, ksylitol) oraz fruktozę (często spotykane w słodyczach, napojach, gumach do żucia)- spożywanie w dużych ilościach może sprzyjać wystąpienia biegunki,
- ograniczyć spożywanie ostrych potraw, w gotowaniu używać ziół,
- nie spożywać napojów gazowanych.

Zalecane techniki kulinarne: gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie w folii, duszenie bez tłuszczu.
Unikać smażenia, grillowania, duszenia po wcześniejszym obsmażeniu lub z dodatkiem tłuszczu.

Korzystny efekt może przynieść spożywanie siemienia lnianego dodawanego np. do wody, jogurtu (jeśli jest dobrze tolerowany), zupy, sałatek.

Zachęcam jednak do wizyty u dietetyka, który będzie monitorował czy dieta przynosi dobry efekt oraz w razie potrzeby na bieżąco wprowadzał jej modyfikacje. Powyższe wskazówki mają na celu zapoznanie Pana z kwestiami, na które należy zwracać uwagę, jednak ustalenie samemu konkretnej diety może być trudne.

Serdecznie pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA