Zespół jelita wrażliwego i wahania nastroju

Witam, niedawno zdiagnozowano u mnie zespół jelita nadwrazliwego. Zauważyłam, ze objawy w postaci bólów brzucha i biegunki pojawią sie na skutek stresu i zdenerwowania. Od dłuższego czasu mam wahania nastrojow i błahe rzeczy moga wyprowadzic mnie z rownowagi a emocje rozladowuje na moim chlopaku. Jestem osoba skryta, często bywam smutna i nie wiem jak sobie poradzić w tej sytuacji. Dodam, ze od 1,5 roku biorę tabletki antykoncepcyjne.

Witam
Wśród przyczyn zespołu jelita nadwrażliwego znajdujemy:
przebyte infekcje przewodu pokarmowego,
zaburzenia jelitowej flory bakteryjnej,
czynniki genetyczne,
oraz przyczyny psychospołeczne (m.in. napięcie emocjonalne,
stres, zaburzenia lękowe i depresyjne).
Żołądek - przetrawia doświadczenia, również te złe.
Większość chorych na ZJN cierpi również na zaburzenia
nerwicowe i depresyjne.
Dlatego, dla uzyskania najlepszych efektów leczenia,
bardzo ważne jest kompleksowe podejście do terapii
i uwzględnienie w niej oprócz diety i leczenia farmakologicznego
wsparcia psychoterapeutycznego.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać równowagę wewnętrzną
oraz uporać się z zaburzeniami nastroju i kontrolowaniem emocji
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią. Mimo, że Pani opis sugeruje psychogenną naturę Pani objawów warto być w kontakcie z lekarzem prowadzącym by monitorować stan Pani zdrowia w aspekcie fizjologicznym. Proszę również zaufać swoim obserwacjom i wnioskowaniu. Jeśli dostrzega Pani związek między doświadczanymi objawami a stresem to proszę nie odwlekać wizyty u psychologa. To właściwy specjalista, który poza zidentyfikowaniem z Panią źródeł przeżywanego stresu pomoże wypracować skuteczne sposoby redukowania go. Dzięki temu jakość Pani życia poprawi się. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Dzień dobry, jeżeli wykluczono przyczyny somatyczne zachęcam do konsultacji u psychologa - psychoterapeuty który przeprowadzi diagnozę i zaproponuje dalsze kroki postępowania - prawdopodobnie podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam.