Zespół mielodysplastyczny u pacjenta po udarze mózgu niedokrwiennym z lewostronnym niedowładem

Mama ma 87 lat, jest po udarze mózgu niedokrwiennym z lewostronnym niedowładem, ma nadczynność tarczycy (na ten moment TSH w normie); ale po drugim podaniu KKCz, ma fertytynę pow. 2.000; słabnie z godziny na godzinę, zaczyna być nielogiczna, przez ostatnie cztery dni poziom WBC spadł z 1,9 do 0,9, Hb z 10,9 do 9,7; płytki z 43000 do 40000. Mówią, że to MDS. Nowotworu nie stwierdzono. Czy jest jakaś zasadność i możliwość podania neupogenu? Co jeszcze można robić oprócz czekania na następne przetoczenie i czy mogę otrzymać jakieś stałe zlecenie na te przetoczenia, bo ciąganie mamy na badania co 1-2 tygodnie jest horrorem, a wręcz katorgą dla niej. Czy nie należy już podać leku chelatującego żelazo? Błagam o jakieś wskazówki. Elka

Witam serdecznie! Zespół mielodysplastyczny to w pewnym sensie choroba nowotworowa szpiku kostnego, dotycząca komórek macierzystych, czyli komórek z których biorą się wszystkie linie krwiotwórcze (białe krwinki, czerwone i płytki). W szpiku te komórki namnażają się, ale nieefektywnie - tzn. nie dochodzi do wytwarzania prawidłowych komórek krwi. Stąd dochodzi do obniżenia poziomu białych krwinek, czerwonych oraz płytek we krwi. Choroba ta ma charakter przewlekły i niestety nie jest możliwe wyleczenie z niej. U młodszych chorych podejmowane są próby podania dużych dawek chemioterapii i przeszczepienia szpiku, jest to jednak procedura bardzo obciążająca organizm i wiążąca się z dużym ryzykiem, dlatego też możliwa wyłącznie do 65 roku życia. U większości chorych możliwe jest jedynie leczenie objawowe, czyli od czasu do czasu leczenie substytucyjne, czyli preparatami krwi. Nie ma możliwości uzyskania stałego zlecenia na przetoczenia, gdyż muszą być one uzasadnione konkretnymi wynikami badań, ale można uzyskać stale zlecenie na badanie krwi. Lekarz POZ powinien wydać zlecenie dla pielęgniarki środowiskowej, aby przychodziła do domu pobierać krew, aby nie trzeba było ciągnąc mamy osobiście do przychodni. Podawanie Neupogenu nie jest wskazane w MDS, jest uzasadnione jedynie w pojedynczych przypadkach - u chorych z głęboką neutropenią (liczba neutrofili, czyli podtypu białych krwinek poniżej 0,3 tys/ul) i ciężkimi zakażeniami. W badaniach wykazano, że podanie Neupogenu u chorych z MDS wręcz skraca czas przeżycia, gdyż stymuluje nieprawidłowe komórki do wzrostu i może to doprowadzić do przejścia w ostrą białaczkę szpikową. Co do przetoczeń to uzasadnione jest podanie koncentratu krwinek czerwonych gdy poziom hemoglobiny wynosi < 8,0 g/dl lub gdy są objawy kliniczne (osłabienie, przyspieszenie akcji serca, niewydolność serca). Koncentrat krwinek płytkowych podaje się jedynie w sytuacji gdy występują objawy skazy małoplytkowej (wybroczyny, krwawienia). Leki chelatujące żelazo podaje się w przypadku częstych transfuzji krwi (przetoczenie powyżej 25 jednostek krwi). Pozdrawiam!