Zespół paranoidalny bez urojeń, omamów i słyszenia głosów

Witam, od dwóch lat choruję. Moje rozpoznanie to zespół paranoidalny f 20. Nie miałem żadnych urojeń, tylko miałem stresową sytuację i wziąłem hydroxyzynę. Dostałem po niej obrzęku twarzy, bolała mnie głowa, nie mogłem spać. Chodziłem od jednego psychiatry do drugiego, leki takie jak Arketis, Fluanksol, Trittico, Zolsana mi nie pomagały. W końcu trafiłem do szpitala psychiatrycznego i tam dostałem Olzapin. Lek ten mi bardzo pomógł, wyprowadził na prostą. Mam takie pytanie, czy skoro nie miałem głosów, urojeń, omamów wyleczę się w zupełności tak, że nie będę musiał brać żadnych leków i będę funkcjonował jak normalny człowiek?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Brak urojeń, omamów, głosów, iluzji, czyli różnego rodzaju objawów wytwórczych, wcale nie oznacza, że człowiek z diagnozą schizofrenii może czuć się bardziej zdrowy niż ten pacjent, u którego manifestują się objawy pozytywne. Ponadto, wiele specjalistów podkreśla, że to właśnie obecność w obrazie klinicznym objawów wytwórczych lepiej rokuje, jeśli chodzi o leczenie. Pacjenci, którzy cierpią głównie z powodu objawów negatywnych takich, jak spadek zainteresowania rzeczywistością, anhedonia, brak motywacji czy obniżenie nastroju, niejednokrotnie gorzej reagują na leczenie.

Proszę jednak nie poddawać się i kontynuować leczenie. Schizofrenia paranoidalna to nie wyrok. Dobrze dobrane leki, skuteczna farmakoterapia może całkowicie wyeliminować objawy psychotyczne tak, że będzie Pan mógł normalnie funkcjonować na co dzień. Więcej na temat schizofrenii paranoidalnej i leczenia schizofrenii może Pan przeczytać pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/schizofrenia-paranoidalna
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-schizofrenii
http://portal.abczdrowie.pl/zespol-urojeniowy

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia