Zespół paranoidalny u mamy

Witam, moja mama ma zdiagnozowany zespół paranoidalny, w marcu 2013 przebywała na oddziale zamkniętym bez jej zgody. Ale po wyjściu ze szpitala bardzo szybko przerwała leczenie i od sierpnia 2013 jest koszmar. Wyrzuca rzeczy z domu, twierdząc że ktoś jej podmienił, wszystko ma w domu zamieniona, jest okradana. Twierdzi że jej 2 letnia wnuczka też jest zamieniona bo była inna. Nic do niej nie dociera, nie słucha mnie ani brata, cały czas ma jakieś pretensje i żale. Nie chce się leczyć.

Witam. Myślę, że warto na ten temat porozmawiać z lekarzem prowadzącym mamę, z psychiatrą, z jakich opcji można skorzystać? Mamie potrzebna jest stała i skuteczna pomoc i opieka. Taką opieką i leczeniem zostanie objęta w Domach Pomocy Społecznej. Zapewne w miejscu, w którym Pani mieszka takowy jest. Może się Pani zwrócić do miejskiej pomocy społecznej. Pozdrawiam

Może warto zwrócić się o kolejne przymusowe leczenie? Osoba chorująca nie jest wstanie adekwatnie i krytycznie patrzeć na siebie i otaczający ją świat. Dopiero po wycofaniu objawów chorobowych jest możliwy efektywny kontakt. Dlatego podjęcie leczenia byłoby bardzo istotne, zanim objawy spowodują zachowania narażające na straty materialne czy podejmowanie zachować ryzykownych. Można także zastanowić się nad ubezwłasnowolnieniem lub ograniczeniem praw, jednak jest to dość długa procedura, do której muszą być podstawy (zagrożenie zdrowia i życia, przy jednoczesnym braku możliwości podejmowania świadomych decyzji i samodzielnego funkcjonowania).