Zespół PCOS - pochodzenie nadnerczowe androgenów - jak interpretować?

Witam! Stwierdzono u mnie zespół PCOS. Jestem osobą szczupłą, mam 25 lat, nie mam problemów z trądzikiem ani łysieniem. Owłosienie jest trochę mocniejsze, ale nie stanowi ono problemu. Mam długie nieregularne cykle wahające się od 40 do 90 dni. Owulacja występuję choć jest rzadka ze względu na długość cykli. Planujemy rozpocząć starania o ciążę i dlatego miałam wykonane badania hormonalne. W obrazie USG jajniki są policystyczne. W warunkach szpitalnych miałam wykonaną serię badań hormonalnych, ale mam wątpliwości i pytania co do wyników kilku z nich tym bardziej, że nie ma podanych w wypisie norm. Wyniki badań podstawowych hormonów płciowych są w normie. Prosiłabym o analizę poniższych wyników i opinię czy na ich temat. 1. Hormony tarczycy - nie stwierdzono, żeby było coś z nimi nie w porządku, ale zastanawia mnie wysoki poziom FT3, czy może on świadczyć o jakimś problemie? TSH - 1,17 uIU/ml freeT4 - 1,14 ng/dl free T3 - 6,78 pg/ml. 2. Profil dobowy kortyzolu - na podstawie tego badania stwierdzono, że nadmiar androgenów (androstendion za wysoki 4,3 (norma do 3,3), testosteron w górnej granicy normy, DHEAS w normie 5,7 umol/l, 17OHP 1,0 (norma do 1,3) ) jest pochodzenia nadnerczowego. Czy nadmiar kortyzolu jest alarmujący, czy świadczy on o jakimś schorzeniu, dlaczego właściwie jest go za dużo co powoduje jego nadmierne wydzielanie i jak można to leczyć? Kortyzol godzina 8:00 592,3 (za wysoki norma do 550) kortyzol o godzinie 23:00 59,24 kortyzol o godzinie 8:00 po podaniu wieczorem 1mg dexametazonu 12,65 3. Stwierdzono także insulinooporność i nietolerancję glukozy, choć wyniki chyba nie są aż tak złe. Znalazłam informację, że nadmiar kortyzolu może powodować nietolerancję glukozy. Czy te czynniki mogą być ze sobą powiązane? Glukoza 0min. 86,0 mg/dl glukoza po obciążeniu 75g glukozy 30 minut 171,0 mg/dl 60 minut 141,0 mg/dl 90 minut 128,0 mg/dl 120 minut 115,0 mg/dl insulina 0min 8,47 insulina po obciążeniu glukozą 30 min 85,94 60 min 64,97 90 min 56,87 120 min 42,54. Z góry bardzo dziękuję za opinię i serdecznie pozdrawiam, Anna

Redakcja abcZdrowie

Witam!

1. Bardzo ważne jest odniesienie do normy, które przyjęło laboratorium. Nie ma ogólnych norm dla hormonów tarczycy, zawsze nieco różnią się, w zależności od procedur i użytych współczynników.
FT3 nie jest najczulszym wskaźnikiem do monitorowania chorób tarczycy. Najbardziej adekwatnym jest TSH (u Pani w normie).
Podwyższony fT3 może świadczyć o niedoborze jodu, jednak zwykle wtedy towarzyszy mu TSH w górnej granicy normy.

Przy niewielkich odbiegnięciach od normy należy powtórzyć badanie za pewien czas.

2. Dodatni wynik testu hamowania małą dawką deksametazonu świadczy o patologicznej hiperkortyzolemii, nie lokalizując jednak jej źródła – zespół Cushinga, choroba Cushinga czy ektopowe wydzielanie ACTH.
PCO może towarzyszyć podwyższone wydzielanie kortyzolu.
Leczenie jest przyczynowe - należy zacząć od choroby podstawowej, czyli PCO.

3. Prawidłowo stężenie glukozy na czczo powinno mieścić się w granicach 72-99 mg/dl (4,0-5,5 mmol/l). Po dwóch godzinach od podania glukozy jej stężenie we krwi żylnej powinno być niższe niż 140mg/dl (7,8mmol/l). Jeżeli wykonano oznaczenie również w 60. minucie (przy teście z 75g glukozy), stężenie cukru powinno wynosić < 180mg/dl (10mmol/l). Wszystkie wyniki glukozy w Pani przypadku są więc prawidłowe.

Najpopularniejszym wskaźnikiem insulinooporności jest iloraz stężenia insuliny w uj/ml i glukozy w mg/dl w osoczu krwi na czczo. Wartość >0,3 upoważnia do rozpoznania insulinooporności. Przy zgodności jednostek współczynnik ten u Pani jest dużo mniejszy niż 0,3 (0,098)i nie upoważnia do rozpoznania insulinooporności.

Na podstawie przytoczonych przez Panią wyników nie można rozpoznać ani nieprawidłowej tolerancji glukozy, ani insulinooporności.

Pozdrawiam serdecznie!