Zespół poboreliozowy - jest czy nie ma?

Witam.

Jestem 3 miesiące po leczeniu boreliozy (rumień mnogi) ok. 2,5 m-ca od ugryzienia. Przeciwciała spadły z dużych przed leczeniem igm>100;igg-172 na 70-igm;18-igg po trzech miesiącach po zakończeniu leczenia, ale utrzymują się u mnie takie dolegliwości jak : Napadowe zmęczenie, bóle kolan (raczej lekkie okresowe), rwanie od krzyża do kolana itp. Nie utrzymują się ciągle, tylko przez kilka godzin i boli co innego lub na jakiś czas jest spokój. Leczyłem się w szpitalu przez dwa tyg., a potem jeszcze doustnie przez cztery tyg dużymi dawkami d... Po zakończeniu leczenia przez dwa tyg. było wszystko ok. Potem zabolało obrzeże kolana i cała reszta, która trwa do dziś. Czy zespół poboreliozowy się cofa? Jak to jest w praktyce, bo na necie same twierdzące informacje, że zespołu nie ma. Znam jedną osobę, która miała dolegliwości jeszcze przez rok, a potem wszystko stopniowo się wyciszało (bez leczenia), ale jedna osoba to za mało, aby czegoś oczekiwać z nadzieją. Proszę o praktyczną radę, bo to co w necie właściwie przeczytałem. Jedna p. doktor zasugerowała ponowne przeleczenie szpitalne, ale po konsultacji z innym lekarzem mam być cierpliwy i nic nie brać. Co robić? Dziękuję za poradę.

P.S. Wysłałem podobne zapytanie dzień wcześniej, ale je ponawiam, bo chyba coś mi nie wyszło z wysłaniem. Dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Przedstawione wyniki spadku przeciwciał wskazują na dobrą odpowiedź na zastosowanie leczenia, choć nie jest to pomiar skuteczności leczenia (tylko wskazówka). W przeprowadzonych dotąd badaniach nie wykazano korzyści z wielokrotnie powtarzalnej antybiotykoterapii w przypadku utrzymywania się dolegliwości stawowych.

Antybiotykoterapia w boreliozowym zapaleniu stawów jest bardzo skuteczna, uznaje się, że utrzymujące się dolegliwości są długotrwałymi skutkami przebytego zakażenia, a nie przejawem przetrwałej aktywnej infekcji. Prawdopodobnie ma to związek z przyspieszeniem lub ujawnieniem choroby zwyrodnieniowej w następstwie przebytej infekcji stawów.

Rzeczywiście wątpi się w istnienie zespołu po przebyciu boreliozy. Do jego objawów zalicza się: uogólnione bóle mięśni, przyczepów ścięgien, kości - jednak nie ma tu wyznaczników uszkodzenia układu kostno-stawowego, co sugeruje brak związku z aktywnością boreliozy.

Dlatego rzeczywiście bardziej wskazana jest dalsza obserwacja i tzw. postawa wyczekująca.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!