Zespół poboreliozowy - jest czy nie ma?

Witam.

Jestem 3 miesiące po leczeniu boreliozy (rumień mnogi) ok. 2,5 m-ca od ugryzienia. Przeciwciała spadły z dużych przed leczeniem igm>100;igg-172 na 70-igm;18-igg po trzech miesiącach po zakończeniu leczenia, ale utrzymują się u mnie takie dolegliwości jak : Napadowe zmęczenie, bóle kolan (raczej lekkie okresowe), rwanie od krzyża do kolana itp. Nie utrzymują się ciągle, tylko przez kilka godzin i boli co innego lub na jakiś czas jest spokój. Leczyłem się w szpitalu przez dwa tyg., a potem jeszcze doustnie przez cztery tyg dużymi dawkami d... Po zakończeniu leczenia przez dwa tyg. było wszystko ok. Potem zabolało obrzeże kolana i cała reszta, która trwa do dziś. Czy zespół poboreliozowy się cofa? Jak to jest w praktyce, bo na necie same twierdzące informacje, że zespołu nie ma. Znam jedną osobę, która miała dolegliwości jeszcze przez rok, a potem wszystko stopniowo się wyciszało (bez leczenia), ale jedna osoba to za mało, aby czegoś oczekiwać z nadzieją. Proszę o praktyczną radę, bo to co w necie właściwie przeczytałem. Jedna p. doktor zasugerowała ponowne przeleczenie szpitalne, ale po konsultacji z innym lekarzem mam być cierpliwy i nic nie brać. Co robić? Dziękuję za poradę.

P.S. Wysłałem podobne zapytanie dzień wcześniej, ale je ponawiam, bo chyba coś mi nie wyszło z wysłaniem. Dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!

Przedstawione wyniki spadku przeciwciał wskazują na dobrą odpowiedź na zastosowanie leczenia, choć nie jest to pomiar skuteczności leczenia (tylko wskazówka). W przeprowadzonych dotąd badaniach nie wykazano korzyści z wielokrotnie powtarzalnej antybiotykoterapii w przypadku utrzymywania się dolegliwości stawowych. 

Antybiotykoterapia w boreliozowym zapaleniu stawów jest bardzo skuteczna, uznaje się, że utrzymujące się dolegliwości są długotrwałymi skutkami przebytego zakażenia, a nie przejawem przetrwałej aktywnej infekcji. Prawdopodobnie ma to związek z przyspieszeniem lub ujawnieniem choroby zwyrodnieniowej w następstwie przebytej infekcji stawów.

Rzeczywiście wątpi się w istnienie zespołu po przebyciu boreliozy. Do jego objawów zalicza się: uogólnione bóle mięśni, przyczepów ścięgien, kości - jednak nie ma tu wyznaczników uszkodzenia układu kostno-stawowego, co sugeruje brak związku z aktywnością boreliozy.

Dlatego rzeczywiście bardziej wskazana jest dalsza obserwacja i tzw. postawa wyczekująca.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty