Zespół policystycznych jajników. Jak zajść w ciążę?

Witam!
Stwierdzono u mnie zespół policystycznych jajników. Robiłam test owulacyjny, wyszedł mi pozytywnie. Wykorzystaliśmy z mężem tę wiedzę i teraz się zastanawiam, czy rzeczywiście mogę być w ciąży?
Moimi objawami oprócz złych wyników (standardowych przy stwierdzeniu PCOS) są: przytyłam kg w ciągu roku, moje włosy stają się coraz mniejszej objętości, brak miesiączek (teraz biorę już 5 miesiąc luteinę i oczekuję 5 okresu). Okres mi się reguluje, nie wiem jak będzie bez brania luteiny, ponieważ lekarz zalecił brać mi ją przez 6 miesięcy.
Co jeszcze mogę zrobić, schudnąć nie potrafię, wszystko przeciwko mnie pod tym względem:(
Proszę o pomoc!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Oczywiście, niektóre kobiety zachodzą w ciążę, nawet bez większych problemów, mimo chorowania na PCOS. Nie powinna Pani jednak zbytnio polegać na testach owulacyjnych, ponieważ wykrywają one pik LH, czyli podwyższone stężenie tego hormonu.
W zespole policystycznych jajników poziom LH jest natomiast z zasady patologicznie podwyższony- tak więc wynik testu może być fałszywie dodatni (dodatni mimo braku owulacji).
Radziłabym raczej skupić się na obserwacji śluzu szyjkowego - w okresie okołoowulacyjnym staje się on zwykle obfity, przejrzysty, rozciągliwy. Jeśliby jednak mieli Państwo poważne problemy z zajściem w ciążę, wskazane może być monitorowanie cyklu przy pomocy USG (obserwacja, czy rośnie pęcherzyk ciążowy i określenie momentu owulacji; jeśli nie stwierdzi się występowania u Pani owulacji, można będzie ją stymulować hormonalnie).
Jeśli chodzi o działania niefarmakologiczne, to najkorzystniejsze byłoby jednak zrzucenie przez Panią zbędnych kilogramów, najlepiej również przez zwiększenie aktywności fizycznej- właściwie nic więcej nie może Pani zrobić, a to z pewnością by pomogło i zwiększyło Pani szansę na dziecko!
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!