Zespół serotoninowy i złośliwy zespół neuroleptyczny jako powikłania leczenia nerwicy

Witam serdecznie! Od przeszło 2 lat leczę się na nerwicę lękową. Do czerwca tego roku brałam X*** i F***. Po poprawie mojego stanu zdrowia wspólnie z lekarzem zdecydowaliśmy o odstawieniu leków. Niestety w październiku objawy wróciły i była konieczna ponowne zastosowanie leków. Na swoje nieszczęście za dużo się o tych lekach naczytałam i wpadłam w obsesję wystąpienia zespołu serotoninowego i złośliwego zespołu neuroleptycznego. Moje pytanie dotyczy tego, jak odróżnić objawy tych zespołów od moich nerwicowych, które są podobne? Jak mam atak nerwicy, to także skacze mi ciśnienie, serce przyspiesza i mam niepokój. Boję się, że po prostu coś kiedyś przegapię. Aha, leki biorę w następujących dawkach: X*** 10mg, a F*** 05mg na dobę. Pozdrawiam

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Zarówno zespół serotoninowy, jak i złośliwy zespół neuroleptyczny stanowią powikłania po leczeniu lekami psychotropowymi. Zespół serotoninowy wynika ze zbyt dużego stężenia serotoniny w mózgu. Najczęściej powstaje wskutek interakcji substancji blokujących wychwyt zwrotny serotoniny w przestrzeniach synaptycznych, np. po podaniu  albo inhibitorów MAO z lekami z grupy SSRI. Zespół serotoninowy objawia się: bólami głowy, omamami, gorączką, sztywnością mięśni, bezsennością, nadmierną potliwością, rozszerzeniem źrenic, niepokojem, drgawkami, biegunką, wymiotami, nudnościami, nadciśnieniem tętniczym i przyspieszeniem toku myśli. Z kolei złośliwy zespół neuroleptyczny powstaje najczęściej wskutek leczenia neuroleptykami (lekami przeciwpsychotycznymi) i pojawia się na początku farmakoterapii.

Charakterystyczne objawy zespołu neuroleptycznego, to: hipertermia, objawy podobne do choroby Parkinsona, zaburzenia świadomości, wzrost napięcia mięśni, zaburzenia układu krążenia. Myślę jednak, że nie ma Pani powodów do jakichkolwiek obaw, gdyż przyjmowane przez Panią dawki są niewielkie, a lekarz psychiatra dobrał leki w ten sposób, by nie wchodziły ze sobą w interakcję. Odczuwane efekty po przyjmowaniu leków mogą być jedynie skutkami ubocznymi, ale prawdopodobieństwo pojawienia się któregoś z wymienionych przez Panią zespołów jest bardzo niewielkie.

Pozdrawiam