Zgorzel u 5-letniego dziecka

Moja 5 latania córka miała leczona 4 i na dziąśle od strony zewnętrznej zbiera jej sie ropa w taka gulkę-chyba zgorzel. Moje pytanie jest takie czy tą gulke moge przebijać sama, bo juz 2 razy dentysta rozwiercał jej tego zęba, pózniej przez tydz osuszamy. Ale na ostatniej wizycie stwierdził że to nie ma sensu i jak teraz zrobi sie cos takiego to rozwierci ząb na stałe i trzeba bedzie oczyszczać z jedzenia. I nie wiem co lepiej czy samemu przekłuwać tą gule(czy to nie szkodzi)czy rozwiercić?

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

po pierwsze nie wolno samemu leczyć - to poważny problem - utrzymujące się zakażenie szkodzi sercu, nerkom i innym.... zęba należy przeleczyć kanałowo - musi służeć jeszcze kilka lat - ewentualna ekstrakcja możliwa jest dopiero przy obecnych 6 całkowicie zaguzkowanych - a na to trzeba jeszcze kilku lat

Gulka, o której Pani wspomina, świadczy o toczącym się stanie zapalnym. Nie wolno jej samemu przebijać!!!
Lekarz proponuje Pani córce tak zwane leczenie otwarte - jest to jedna z metod stosowana w sytuacji, o której Pani pisze.
Inną jest próba przeleczenia zęba mlecznego kanałowo. Usunięcie jest rozwiązaniem ostatecznym. Jednak, mimo konsekwencji, często koniecznym.
Mimo, iż leczenie zachowawcze w takim przypadku, jest uciążliwe ( zarówno dla Pani jak i dla Córki ) powinna Pani zastosować się do zaleceń lekarza i "walczyć" o mleczaka, gdyż konsekwencją przedwczesnego usunięcia zęba mogą być między innymi wady zgryzu w przyszłości i konieczność leczenia ortodontycznego.