Zgrubienia w miejscu wstrzyknięć insuliny - czy się bać?

Witam serdecznie. Mam problem. Od 5 lat choruję na cukrzycę typu 1 LADA. Od pewnego czasu zaczęły pojawiać się jakby dołki na udach - takie wgłębienia (biorę l******). Pod naciskiem dłoni wyczuwam też zgrubienia. Bardzo się niepokoję. Wizyta u lekarza za rok. Co to jest? Co można zrobić, aby się tego pozbyć? Czy to jest związane ze sposobem podawania insuliny? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Najprawdopodobniej jest to jedno z częstszych powikłań insulinoterapii określane nazwą: lipodystrofia poinsulinowa. Mechanizm powstawania tego powikłania nie jest do końca wyjaśniony. Zwykle pojawia się w miejscu wstrzyknięcia insuliny, może się jednak pojawić w miejscach odległych (podejrzewa się tło autoimmunologiczne). Może być również związane ze zjawiskiem insulinooporności. W celu zapobiegania proponuję często zmieniać miejsca wstrzyknięć insuliny.