Zgrubienie na dziąśle nad leczonym zębem u pięciolatka

Witam. U mojego pięcioletniego dziecka nad leczonym zębem pojawiło się zgrubienie na dziąśle. Dodam, że rok temu ząb był plombowany, ale tydzień temu dziąsło nad nim spuchło. Nasz stomatolog pozbył się plomby i włożył tam lekarstwo. Po 6 dniach na wizycie zakończył leczenie tego zęba i zaplombował. Niestety dziś zauważyłam to zgrubienie. Czy rzeczywiście ząb będzie musiał być usunięty i założony utrzymywacz przestrzeni. Może jest jakiś inny sposób nie tak radykalny?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane zgrubienie może być wynikiem stanu zapalnego. Być może możliwa będzie jednak tylko antybiotykoterapia. Usunięcie zęba bez wątpienia będzie postępowaniem ostatecznym. Proszę nie zwlekać, tylko udać się z dzieckiem do lekarza dentysty.