Zgrubienie na tętnicy szyjnej

Dzień dobry, bardzo prosiłabym o poradę. Mam 13 lat i od jakiegoś czasu wymacałam sobie na tętnicy szyjnej wspólnej jej zgrubienie, oczywiście namówiłam mamę na USG Doppler. Wyniki były w porządku, bez zmian morfologicznych. Ale ja dalej się tym zamartwiam i ciągle sprawdzam to zgrubienie. Dodam, że znajduje się ono tuż przed i na podziale tętnicy oraz jest ono bardziej wypukłe niż szerokie. Jak leżę, to wydaje się mniejsze i twardsze. Czy to jest tętniak czy po prostu zatoka tętnicy szyjnej? Czy od takiego ciągłego sprawdzania mogłam sobie coś uszkodzić? Mam nadzieję, że już nie będę sobie tym zawracać głowy. Dziękuję.

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Witam!
Jeżeli badanie ultrasonograficzne wyszło bez zmian oraz nie odczuwasz żadnych dolegliwości - najprawdopodobniej nie ma się czym martwić. Należy zwracać uwagę na ewentualne powiększanie się tej struktury bądź wystąpienie niepokojących objawów.
W miejscu podziału tętnicy szyjnej wspólnej rzeczywiście znajduje się zatoka szyjna - poszerzenie naczyniowe zawierające liczne receptory, które łączą się z jądrem nerwu błędnego, a także węzłem zatokowym i przedsionkowo-komorowym w sercu - dzięki czemu stymulacja zatoki szyjnej ma wpływ na akcję serca. Dokładniej - masaż zatoki szyjnej wywołuje bradykardię, zwalnia akcję serca.
W rozwidleniu tętnicy szyjnej wspólnej znajduje się także kłębek szyjny - niewielka struktura (około 5-6 mm średnicy), która ma właściwości chemoreceptora - odpowiada na zwiększone stężenie dwutlenku węgla. Sporadycznie może być miejscem pojawienia się przyzwojaka - który powinien być widoczny w USG, bądź tomografii.
Pozdrawiam serdecznie!