Zgrubienie opłucnej obu szczytów

Proszę o interpretację badania RTG klatki piersiowej. " Zgrubienie opłucnej obu szczytów(większe po str. lewej). W polu podobojczykowym lewym widoczna przestrzeń jamista śr. 5,5cm. Poza tym pola płucne zmian ogniskowych nie wykazują. Cień serca i dużych naczyń w granicach normy." Dodam od siebie że czuje się dobrze a na badanie RTG wysłał mnie lekarz medycyny pracy. Mam 25 lat i nigdy nie chorowałem na zapalenie płuc ani gruźlice. Z góry dziękuje za pomoc.

Witam serdecznie. Zgrubienia lub ewentualnie zwłóknienia najczęściej świadczą o przebytych stanach zapalnych - są to zmiany pozapalne. Przestrzeń jamista zlokalizowana w górnym polu płuca może sugerować przebycie gruźlicy. Podsumowując opisane zmiany świadczą o przebytych w przeszłości stanach zapalnych, m.in. prawdopodobnie gruźlicy. Nie opisano świeżych zmian zapalnych. Zmiany pozapalne same w sobie nie są niepokojące, jednak jeśli zajmują duży obszar płuc, mogą wpływać na wydolność oddechową. Pamiętać proszę, że komentarz mój odnosi się do opisu, dokładna interpretacja możliwa jest po obejrzeniu zdjęcia.