Zgryz krzyżowy boczny i wąska szczęka a wskazania do chirurgicznego rozcięcia szwu podniebiennego

Witam! Mam 23 lata. Byłam na pierwszej wizycie ortodontycznej. Posiadam zgryz krzyżowy boczny i za wąską szczękę. Ortodontka poleciła mi najpierw chirurgiczne rozcięcie szwu podniebiennego, a następnie założenie aparatu rozszerzającego szczękę. Czy jest możliwość ominięcia chirurgicznego postępowania i założenie od razu aparatu Hyrax? Jakie dolegliwości występują po tym chirurgicznym zabiegu? Czy aparat Hyrax przeszkadza w mówieniu?

Oczywiście istnieją metody bezoperacyjnego, fizjologicznego rozszerzania szczęki - choćby epigenetycznymi aparatami Homeoblock lub DNA, lub stałymi aparatami ortopedycznymi typu Williams 2000. Są one obciążone zdecydowanie mniejszym ryzykiem nawrotu wady. Hyrax jest zbyt sztywny i rzczywiście utrudnia w pewnym stopniu wymowę i połykanie. Dobrze jest wspomóc leczenie ortopedyczne dietą przeciwza palną, suplementacją, ćwiczniami milogicznymi itd. Pozdrawiam

Witam, nie wiem na ile wada jest nasilona i czy ma Pani zgryz krzyżowy jednostronny, czy obustronny. W tym drugim przypadku sprawa jest prostsza, założenie śruby Hyraks bardzo ładnie poszerza łuki zębowe, natomiast jednostronny zgryz krzyżowy lubi sprawiać niespodzianki przy poszerzaniu.
Często pomimo stosowania rożnych blokat lubi się poszerzać po stronie prawidłowej . Z tego powodu nie poleciłabym swojemu pacjentowi chirurgicznego poszerzania.
Chirurgia powinna być ostatecznością. Prawidłowo wykonana śruba Hyraks nie sprawia pacjentowi problemów, na początku tylko trzeba nauczyć się mowić, bo jej obecność zmienia rezonans jamy ustnej i trochę się sepleni. Pozdrawiam :)

Witam.Na dzien dzisiejszy, napewno, mozna rozszerzyc gorna szczeke bez chirurgii i bez Hyraxa stosujac delikatne fizologiczne sily i uzyskujac w ten naturalny sposob przebudowe kosci w odpowiednim kierunku.Pozdrawiam.