Zielony katar u dziecka

Syn (5,5 roku) dwa miesiące temu miał usunięty trzeci migdał. Podjęliśmy taką decyzję w związku z uporczywymi katarami. Teraz od 3 tygodni znowu ma katar, ale tym razem zielony katar. Początkowo katar był typowo infekcyjny - przezroczysty + biały. Teraz jest zielony. Przez 10 dni syn miał podany do nosa bioparox. Zielony katar u dziecka się nie zmniejszył i kolor zielony (taki jak zielony groszek) też nie. Pani doktor zapisała teraz na 5 dni sulfarinol. Moim zdaniem syn ma uszkodzonę błonę śluzową w nosie, ponieważ podczas wydmuchiwania nosa pojawiło się trochę krwi. Dodatkowo rano bardzo kaszle i w nocy czasami pokasłuje. Proszę o opinię co do leczenia tej infekcji. Z czego może wynikać zielony katar u dziecka? Jak sobie z nim poradzić? Może powinnam podać dziecku jakieś dodatkowe leki? Z góry dziękuję za poradę. Pozdrawiam. Alicja.
ponad rok temu

Witam serdecznie,
przedłużający się katar u dzieci może mieć komponentę alergiczną, a więc z pewnością warto byłoby pokusić się o zastosowanie leków przeciwalergicznych. Należy pamiętac o tym, aby regularnie nawilżać śluzówkę nosa, co zapobiegnie jej wysuszeniu i uszkodzeniu (wtedy może podkrwawiać). Najlepiej stosować roztwór soli morskiej kilka razy dziennie, nie nadużywać także leków obkurczających śluzówkę nosa. Zielony kolor wydzieliny nie oznacza nadkażenia bakteryjnego, a więc leczenie powinno byc objawowe.
Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Sulfarinol jest to preparat złożony stosowany w krótkotrwałym, doraźnym leczenie objawów przekrwienia błony śluzowej nosa tj. katar, uczucie zatkania nosa, obrzęk błony śluzowej nosa, spowodowanych przez stan zapalny związany z zakażeniem bakteryjnym. Lek ma działanie bakteriostatyczne i zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa. Ma on postać kropel, które kilka razy dziennie zakrapla się do nosa. Nie powinien być on jednak zazwyczaj stosowny u dzieci poniżej 12 rż. Jest to preparat, który można stosować objawowo.

Jeśli chodzi o zielony katar to nie zawsze jest on objawem infekcji bateryjnej. Może on towarzyszyć np. grypie lub infekcji grzybiczej. Katar alergiczny jest nieco inny, zazwyczaj jest on przezroczysty i ma charakter ciągły. Katar przy infekcji może zmieniać swój kolor. Może stać się żółty albo nawet zielony. Nie zawsze jednak trzeba stosować antybiotyk. Nadmierne użycie antybiotyków może prowadzić do antybiotykoodporności. To, jaki charakter i jaką etiologię ma katar, musi stwierdzić lekarz i zlecić odpowiednie leczenie. Etiologię bakteryjną można podejrzewać, jeśli zielonemu katarowi towarzyszą objawy infekcji uogólnionej tj. złe ogólne samopoczucie, brak poprawy po leczeniu objawowym trwającym co najmniej 2-3 dni, gorączka czy nieprzyjemny zapach z ust. Zielony katar może też towarzyszyć zapaleniu zatok. Przy zatkanym nosie wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła, może gromadzić się w zatokach i prowadzić do ich stanu zapalnego.

Na początku można zastosować leczenie objawowe polegające na dobrym nawilżeniu powietrza, szczególnie w nocy. Można wywiesić mokry ręcznik na kaloryferze lub prowadzić inhalację. Zbyt suche powietrze może przyczynić się do uszkodzenia błony śluzowej nosa i w związku z tym do powstania krwawienia z nosa. Nie można też nadużywać leków obkurczających śluzówkę nosa. Jeśli po 2-3 dniach brak jest poprawy lub wręcz przeciwnie dochodzi do pogorszenia, w takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z pediatrą.

W przypadku Pani syna konsultacja z lekarzem jest konieczna. Zielony katar może, ale nie musi świadczyć o infekcji bakteryjnej. Jeśli leczenie objawowe nie przyniosło spodziewanych efektów trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem. Może być konieczne przyjmowanie antybiotyku. Konieczne jest zbadanie przedmiotowe przez lekarza.