Zielony kolor stolca

Witam. Od 3 dni mam zielony stolec 2 dni wcześniej był żółty. Czy to od leku flumycon może być? Przyjmuje go od 5dni. W składzie jest barwnik. Dodam że mam refluks zapalenie żołądka i przełyku z nadżerkami przełyku drugiego stopnia. Wczoraj i dziś kłucie z prawego boku na wysokości ostatniego żebra na dole. Przyjmuję też esomeprazol 2x 20mg od 3mies. Nie wiem czy to od leków ten stolec czy moze być inna przyczyna.Rano ślina mocno żółta trochę krwi. Proszę o pomoc.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zielony kolor stolca może pochodzić od obecności żółci, której barwa się zmienia w trakcie przechodzenia przez przewód pokarmowy. Gdy to przechodzenie treści jelitowej jest szybsze, żółć może pozostać zielona. Dodatkowym powodem są pokarmy z zielonym barwnikiem (szpinak, sałata). W diagnostyce trzeba rozważyć przyczyny przyspieszonego pasażu. Może być on spowodowany przyjmowaniem leków przeczyszczających, ale także infekcją jelitową. Zaburzenia flory bakteryjnej, np. po przebyciu antybiotykoterapii, mogą skutkować zmianą konsystencji i barwy stolca. Zakażenie Salmonellą także może objawiać się zielonkawym stolcem, zwykle wtedy występuje biegunka. Dlatego też najbardziej wskazanym badaniem w opisanym przypadku jest badanie kału ogólne i bakteriologiczne, z dodatkowym badaniem na pasożyty i grzyby.