Zimna noga a szyna na nodze

Mam nogę w szyne na nodze od tygodnia , z tego co lekarz mi powiedział jest to pęknięcie kości śródstopia , nie powiedział nawet której kości nic . Mam nogę w tej szynie , stopa jest zimna , co powinnam zrobić , czy mogę ściągnąć szynę i założyć ją spowrotem ?

Szanowna Pani,
Unieruchomienie kończyny w opatrunku gipsowym powoduje upośledzenie krążenia, co może objawiać się ochłodzeniem kończyny, obrzękiem. Należy natomiast wykluczyć sytuację w której gips założony jest zbyt ciasno oraz wystąpienie zakrzepicy żylnej - w takich sytuacjach należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Co do zdejmowania gipsu, bez obejrzenia RTG nic nie można powiedzieć.
Pozdrawiam, Dr n.med. Paweł Kołodziejski chirurg stopy, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu