Zimne dłonie i drżenie ciała u 15-latki w towarzystwie innych osób

Co zrobić gdy w szkole cały czas gorąca i to dosłownie a mam zimne dłonie?Chodzę do gimnazjum. Nie mam problemów w kontaktach z moimi rówieśnikami, ale gdy ktoś na mnie patrzy po prostu zaczynam się trząść. Tak jak bym się po prostu wiecznie czegoś bała. To wszystko ustaje gdy przychodzę do domu. ( Hm... może to alergia na szkołę ;D ? ) Mi osobiście wydaje sie, że to przez stres. Jakie leki uspokajające polecają państwo dla 15 latki ?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Zimne dłonie mogą być oznaką różnych problemów natury fizycznej, jak i psychicznej. Mogą być objawem stresu, problemów z krążeniem, problemów hormonalnych, anoreksji itd. Niestety, przez Internet nie da się stwierdzić, dlaczego masz ciągle zimne dłonie. Napisałaś, że nie masz problemów w kontaktach z rówieśnikami, ale zaczynasz się trząść, gdy ktoś na Ciebie popatrzy. Objawy ograniczają się do szkoły. Wszystko mija, gdy wrócisz do domu. Zastanawiałaś się, dlaczego inne osoby w szkole Cię stresują? Czego się boisz? Dlaczego szkoła jest miejscem, w którym masz dolegliwości? Myślę, że w Twojej sytuacji leki uspokajające nie są dobrym pomysłem. Najlepiej byłoby udać się do specjalisty, by sprawdzić, czy objawy, jakich doświadczasz, nie są konsekwencją jakichś problemów zdrowotnych, np. endokrynologicznych. Jeżeli badania wyjdą dobrze, przyczyn Twoich problemów będzie można szukać w psychice, problemach emocjonalnych, a na te lepsze od leków są spotkania z psychologiem czy psychoterapia, metody radzenia sobie ze stresem, praca na emocjach.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam
Leki uspokajające dla 15-latki?
Nie polecam leków uspokajających dla 15-latki.
Myślę,że należy poczekać, rok szkolny dopiero się zaczął, stres z nim związany jest oczywisty, trochę czasu i wszystko się ułoży.
Pozdrawiam

Uważam, że nie jest to problem do leczenia lekami. Skoro w domu jest ok, a kontaktowi z rówieśnikami towarzyszą te niepokojące objawy niepokoju, napięcia nad którym nie daje się póki co skutecznie zapanować to jest to należy zadać sobie pytanie jakie jest źródło tego lęku? Być może niepewność jak mnie odbiorą inni, czy okażę się wystarczająco atrakcyjna, czy mnie nie odrzucą? Takie objawy mogą towarzyszyć wielu młodym osobom które przechodzą ten trudny okres jakim jest dojrzewanie.

Witam.:)
Zimne dłonie i drżenie całego ciała w sytuacjach trudnych ( poczucie bycia obserwowaną , ocenianą )- może być elementem nerwicy lękowej. Nim jednak określi się genezę problemu w aspekcie psychologicznym , dobrze byłoby zapoznać się z wynikami i wykluczyć choroby somatyczne. Jeżeli w wynikach nie ma nieprawidłowości , warto odnaleźć przyczynę lękowego odbioru rzeczywistości-a wówczas warto skonsultować się z psychologiem lub psychoterapeutą, nim sięgnie się po leki.
Może w ogóle nie ma potrzeby sięgania po farmaceutyki ?
Pozdrawiam ciepło. :) Marzena Zięba