Złamanie kości śródstopia a zaburzenia endokrynologiczne

Witam, 24 czerwca złamałam V kość śródstopia podgołowowe. Założono gips lekki na 6,5 tygodnia - po zdjęciu brak zrostu i staw rzekomy. Operacja 10 września: rewizja zrostu opóźnionego V kości śródstopia lewego. Zespolenie złamania drutem K i pętlami Fiberwire. Przeszczepy kości gąbczastej allogeniczne. Autogenne czynniki zrostu. Założono gips. Na chwilę obecną, tj. 6,5 tyg. po zabiegu brak zrostu - gips przedłużono do 10 tyg. Dodatkowo przyjmuję Euthyrox (6*100 mg i 1*150 mg) - choroba Hashimoto. Jak długo powinien trwać proces zrostu? Czy to niezadługo po operacji że nie ma zrostu? Co dalej robić?

Niestety, ale w przypadku zaburzeń endokrynologicznych, zwłaszcza w zakresie funkcji hormonów tarczycy gojenie ran jest znacznie utrudnione. Niestety w takim przypadku nawet drobne złamania mogą zrastać się miesiącami. Trudno określić kiedy gojenie w końcu nastąpi. Trzeba w chwili obecnej zwracać szczególną uwagę na zachowanie prawidłowego poziomu hormonów tarczycy we krwi oraz stosować odpowiednią dietę. Niezbędna jest odpowiednia podaż wapnia, witaminy D i C, białka, a także takich niezbędnych do budowy tkanki kostnej składników mineralnych, jak potas i magnez, a także cynk, fluor, miedź i mangan. Odpowiednie zalecenia dietetyczne po złamaniach kości można znaleźć w portalach medycznych. Można oczywiście suplementować dietę preparatami farmakologicznymi zawierającymi odpowiednie ilości witamin i minerałów. Niestety w Pani przypadku zrost kości jest znacznie osłabiony, dlatego trzeba ten proces w chwili obecnej silnie wspomagać.