Złamanie kostki bocznej a zespolenie

Witam. 25 lipca 2015 roku miałem po upadku operację ręki i nogi . Nogę zespolono po złamaniu kostki bocznej i złamaniu kości piszczelowej za pomocą płytki LCP-Distal Tibia .a rękę po złamaniu dalszej nasady kości promieniowej zespolono płytką stabilną kątowo APTUS. Kiedy należy zdjąć płytki po zespoleniu bez szkody dla zdrowia? Dziękuję i pozdrawiam.

Dzień dobry,

usunięcie zespolenia to temat budzący kontrowersje, a teorie na temat takich zabiegów zmieniają się.
Do każdego przypadku należy podejść indywidualnie rozważając za i przeciw.
Usunięcie zespolenia to kolejny inwazyjny zabieg dla pacjenta w związku z tym naraża się go na wszystkie możliwe powikłania związane z hospitalizacją i leczeniem operacyjnym. Oba zespolenia można usunąć po około roku, ale np zespolenie z trzonów przedramienia usuwa się po około 2 latach. Jeśli zespolenie nie obluzowało się, nie przeszkadza pacjentowi, nie wchodzi w konflikt z tkankami miękkimi, nie przeszkadza w usprawnianiu, nie generuje problemu alergicznego to można je pozostawić.
Decyzja w Pana przypadku powinna być podjęta pa analizie obrazu RTG, badaniu klinicznym i rozważeniu argumentów za i przeciw.

Szanowny Panie,

zwykle płytki zespoleniowe usuwa się po stwierdzeniu zrostu kostnego w okresie od pół do 1,5 roku. Decyzję powinien podjąć lekarz leczący Pana lub inny doświadczony chirurg.
Płytki APTUS (tytanowe) mogą pozostawać bez konieczności usuwania, aczkolwiek powszechnie zaleca się jednak ich usuwanie.

Z poważaniem

dr Tomasz Matuszewski