Złamanie leczonego kanałowo zęba

Witem serdecznie, mam problem z leczonym kanałowo zębem. Ząb (dwójka) złamał się w dziąśle, w poziomie, ale nie wypadł, tylko trzyma się(prawdopodobnie na dziąśle). jakie mam możliwości do wyboru? czy mozna aplikować koronę na pozostałym korzeniu, jeżeli on jest leczony kanałowo? czy jedynym wyjsciem jest implant? czy jest może jeszcze inna możliwośc? chciała bym zaznaczyć że niestety nie stać mnie na implant o wartości ok 7tys, jest może jakieś tańsze rozwiązanie?

Witam! Po pierwsze najlepszym implantem jest własny korzeń,więc niewątpliwie najlepiej byłoby wykonać koronę na własnym korzeniu.Korzeń musi być dobrze przeleczony endodontycznie i nie być za krótki oraz złamanie nie może być za nisko(poniżej linii kości zębodołu).Jeśli te wszystkie warunki są spełnione,to do korzenia należy wykonać wkład(metalowy lub z włókna szklanego),a następnie koronę.Swoją drogą strasznie drogo za ten implant,u nas w gabinecie całość kosztów implantacji zamyka się w kwocie 3500 tys,z czego na początek,na pierwszej wizycie pacjent płaci 2200 tys.zł,dopiero po kilku miesiącach następuje faza protetyczna,za którą trzeba zapłacić te 1300 zł.Powodzenia!

Wszystko zależy od głębokości złamania zęba - jeśli złamanie poziome przebiega powyżej poziomu dziąsła, a ząb jest właściwie przeleczony można spróbować odbudowy protetycznej - wkład koronowo - korzeniowy + korona protetyczna. Inną opcją jest most protetyczny - tu jednak będzie Pani musiała "poświęcić" zęby sąsiednie. I oczywiście implant.