Złamanie lub wybicie barku

mój szfagier wybił lub złamał sobie prawy bark niemoze ruszyc reką, byli w szpitalu i ma zalozony taki motylek. Lecz co jest najlepsze na zrośnięcie tych kosci ? natomiast zostaly tam jakies odłamki czy cos takiego co jest najlepsze ? jakis lek?rehabilitacja??
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Złamania kości tworzących bark należą do częstych uszkodzeń urazowych. Spośród wszystkich złamań okolicy barku 85% to uszkodzenia bez lub jedynie z minimalnym przemieszczeniem. Pozostałe 15% to złamania z dużym przemieszczeniem fragmentów kostnych. Oczywiście w zależności od tego z jakim typem złamania mamy do czynienia stosuje się odpowiednie leczenie. Najczęściej leczy się poprzez unieruchomienie. Brak jest leków mogących ''leczyć złamanie'' Leczenie dobiera się w oparciu o badania obrazowe. Rehabilitacja jest ważne lecz podstawą jest odpowiednie zaopatrzenie złamania.