Złamanie nogi wywołane szpiczakiem mnogim

Moja mama (wiek 68) złamała nogę, gdzie po założeniu klamer (pęknięcie wzdłużne) podano jej krew. Po jej podaniu stan mamy bardzo się pogorszył. Po kolejnych badaniach okazało się że u mamy wystąpiła niewydolność nerek, bakterie w pęcherzu, szpiczak mnogi oraz spadek układu odpornościowego. Kontakt z mamą stał się bardzo utrudniony. Lekarze sugerują przetoczenie krwi. Mamy co do tego obawy, bo przed pierwszym podaniem krwi, mama nigdy nie miała takich dolegliwości. Cały stan pogorszenia zdrowia rozwinął się zaledwie w 5 dni po pierwszym podaniu krwi. Zastanawiamy się czy nie lepiej byłoby podać "epo"? Jak można załatwić ten specyfik, jaka jest jego dostępność i cena. Co byłoby bardziej wskazane epo czy krew?

Witam! W opisanej sytuacji złamanie nogi miało prawdopodobnie charakter patologiczny, pierwotną przyczyną mógł być szpiczak mnogi, który często prowadzi do zajęcia kości. Na podstawie opisu trudno stwierdzić, czy pogorszenie stanu zdrowia Pani/Pana mamy wynikało z postępu choroby podstawowej (Szpiczaka mnogiego) czy też wynikało z odczynu poprzetoczeniowego powstałego na skutek przetoczenia KKCz (koncentrat krwinek czerwonych). Informację na ten temat na pewno posiada lekarz prowadzący, proponuję poprosić do o przedstawienie dotychczasowej historii leczenia. Lekarz na pewno kieruje się dobrem chorej, więc proponuję omówić wszystkie wątpliwości bezpośrednio z nim. Jeśli przetoczona krew nie byłą przyczyną pogorszenia stanu zdrowia to w tej sytuacji najprostszym sposobem poprawy parametrów hematologicznych i stanu ogólnego będzie przetoczenie preparatów krwiopochodnych. Erytropoetyna jest czynnikiem wzrostu erytrocytów, w lecznictwie wykorzystuje się ludzką rekombinową erytropoetynę beta, ze względu na proces produkcji cena preparatu jest wysoka. Lek ten jest jest wydawany na receptę do zastrzeżonego stosowania, a więc wymagane jest dokładne udokumentowanie wskazań do jego wydania przez lekarza prowadzącego. Erytropoetyna może być stosowana w leczeniu niedokrwistości w Szpiczaku mnogim, ale decyzję o tym co będzie lepsze w opisanej sytuacji należy podjąć wspólnie z lekarzem prowadzącym. Niestety nie można w tej chwili jednoznacznie stwierdzić, który sposób leczenia będzie bardziej wskazany. Zachęcam do rozmowy z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam serdecznie!