Złamanie obojczyka a postępowanie po zrośnięciu kości

mam złamany obojczyk , nie ten główny ale kosc styłu, nosze usztywniacz ósemkowy. 1) jak niezrosnie mi sie ta kosc co bede musiala dalej robic ? 3) chodzac lub siedzac, lekko sie poruszajac cos mi w ramiu puka albo skacze czy moze sie tak dziac?co sie dzieje ? 4) czy moge drugi raz w tym miejscu zlamac te kosc ? czego mam unikac by sie tak nie zdarzylo ? ciagle płacze od zlamnania a mam 15 lat.strasznie sie boje . mialam juz dwa razy zlamana reke lecz prawa a teraz lewa

Witam! Przede wszystkim powinnaś spokojnie podejść do całego zdarzenia i nie martwić się na zapas ewentualnymi powikłaniami. Złamania obojczyka zdarzają się dość często. Przy stosowaniu się do zaleceń lekarzy i rehabilitantów powikłania po tego rodzaju urazach występują niezwykle rzadko. Czas potrzebny na unieruchomienie obojczyka w przypadku złamania to w Twoim wieku to około 3-4 tygodnie. Kość będzie jednak w pełni wygojona po znacznie dłuższym okresie - około 4 miesięcy. Rehabilitacja zaczyna się od ćwiczeń pasywnych, po czym następuje faza ćwiczeń aktywnych, zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty. Pozdrawiam i życzę powodzenia.