Złamanie połowy jedynki

W sobote na skutek omdlenia I upadku zlamalam do polowy dwie jedynki.Zostaly one tylko kosmetycznie odbudowane z racji ze jestem w Polsce tylko z wizyta u rodzicow.Mam robic rtg I obserwowac jesli wszystko bedzie ok to za rok przylece zalozyc porcelanki.Mam pytanie poniewaz jeden z zebow zaczal bardzo reagowac na cieplo I zimno.Nie bylo tego wczesniej.Czy to powod do niepokoju,czy jest mozliwosc ze bedzie obumierac?Jak dlugo nie bede mogla nimi gryzc?Czy stosowac specjalne pasty do zebow?

Pozdrawiamy,
stankowscy.com.pl
facebook.com/badzbystry

Witam serdecznie,
Najczęściej zaraz po urazie ząb jest w "szoku", czyli może dawać sprzeczne objawy. Należy odczekać czy wrażliwość zęba na ciepło/zimno będzie narastać. Jeśli tak, to ząb będzie najprawdopodobniej do leczenia kanałowego. Jeśli będzie się zmniejszać, to po kolejna kontrola, w tym radiologiczna po 2 tygodniach od urazu. Na tej kontroli lekarz powinien zadecydować o dalszym przebiegu leczenia - albo dalszej obserwacji i terminie wykonania ostatecznej odbudowy tych zębów, albo w przypadku wystąpienia niepokojących objawów - o leczeniu kanałowym i dopiero wtedy odbudowie.