Złamanie szyjki kości udowej a operacja endoprotezy

Tato l. 68 upadł i złamał szyjkę k. udowej. W pon. ma mieć operację endoprotezy. Choruje na nadpłytkowość, poza tym jest zdrowy i sprawny, zawsze był b. aktywny. Lekarze każą być dobrej myśli i mówią, że zagrożenie dotyczy głównie osób po 70 r.ż. Ja sama opiekuję się chorą na raka mamą i wobec tego mam pytanie, jakiej tato będzie wymagał opieki po operacji? Czy faktycznie zmniejsza ona ryzyko powikłań po urazie? Ile czasu "po" można spać spokojnie? Czy da radę sam pokonać schody?

Witam serdecznie,

Przy upadku z wysokości własnego ciała nie powinno dojść do złamania. Jeśli dochodzi do złamania w takich okolicznościach, wówczas należy podejrzewać złamanie niskoenergetyczne w przebiegu osteoporozy. Wówczas należy wykonać badanie densytometryczne tzw. gęstości kości w lokalizacji kręgosłupa lędźwiowego i bliższego końca kości udowej tzw. szyjka kości udowej. Jeśli wynik wskaże osteoporozę należy udać się do Poradni Leczenia Osteoporozy lub Reumatologicznej celem włączenia leczenia.
Odnośnie zabiegu należy kontaktować się z ortopedą operującym Pana Tatę.

Pozdrawiam.