Złamanie szyjki kości udowej u 87-latka

witam. opiekuje sie sam dziadkiem 87l. ja mam 25. Podczas upadku dziadek doznał złamania szyjki kości udowej międzykrętarzowe. Ze względu na zły stan zdrowia dziadka operacja jest niemożliwa... mam kilka pytań. Czy takie złamanie się zrasta? co robić żeby był zrost i jak długo to może trwać? Czy jest jeszcze możliwe że dziadek będzie chodzić? nie ma żadnego gipsu ani ortezy ....! czy powinien mieć??? jak ulżyć w bólu ? ma zapisany ketonal forte.. w zaleceniu lekarza jest 2tyg leżenie w łozku.

Lek. Marta Gryszkiewicz

NIestety złamania szyjki kości udowej i złamania przezkrętarzowe są dość powszechne u ludzi starszych i nie rokują dobrze. Najczęściej po złamaniach niezaopatrzonych z powodu złego stanu zdrowia pacjenta po okresie gojenia, który nieczęsto kończy się prawidłowym zrostem, rzadko powracają oni do sprawności sprzed urazu. Tempo gojenia zależy od ogólnego stanu zdrowia oraz odżywienia organizmu. Trudno oszacować jak długo proces ten będzie trwał w przypadku Pana dziadka. Szansę na powrót do sprawności może zwiększyć odpowiednia rehabilitacja po okresie leczenia. Najpierw musi dojść do zrostu złamania. Sugeruję porozmawiać na ten temat z lekarzem na wizycie kontrolnej.