Złamanie szyjki kości udowej u osoby starszej

Witam, właśnie wróciłem z Izby Przyjęć. U babci w wieku 86 lat po wykonaniu zdjęcia RTG, zostało stwierdzone złamanie szyjki kości udowej. Znaleźliśmy ją dziś w mieszkaniu na podłodze, gdzie leżała prawdopodobnie nieprzytomna ok. 3,5 doby! Z babcią początkowo prawie nie było kontaktu. Dodam, że babcia mieszka sama i jak na swój wiek bardzo dobrze daje sobie radę (np. co kilka dni zaprasza nas na obiady). Na ten moment wiem już, że poniedziałek lub we wtorek ma mieć operację w państwowym szpitalu. Chciałbym, mieć pełną wiedzę na temat postępowania i rokowań - rozwiać kilka niejasności. 1. Jak i wpływ na sytuację ma czas od momentu złamania do operacji 3,5 + 2 to ponad 5 dni (m.in. krwiak, zakrzep czy może inny)? 2. Czy kość nie powinna być usztywniona na szynie/wyciągu do czasu operacji (babcia leżała na sali na boku z podłączoną kroplówką, bez unieruchomienia)? 3. Najważniejsza sprawa - spotkałem się z informacją, że istnieje ryzyko śmierci, w ciągu 3 miesięcy od powstania urazu! Czy chodzi o ryzyko powstania zakrzepu, czy przyczyną może być jeszcze coś innego - przede wszystkim mowa jest o trzech miesiącach - a jakie jest ryzyko po tych trzech miesiącach - czy można być już spokojnym? Na co uważać po i przed operacją, żeby nie musieć martwić się, że coś może się stać? 4. Może warto przeprowadzić operację w prywatnej klinice? Dziękuję i pozdrawiam!

1. Jak i wpływ na sytuację ma czas od momentu złamania do operacji 3,5 + 2 to ponad 5 dni (m.in. krwiak, zakrzep, czy może inny)? - Raczej czas kilkudniowy od złamania do zabiegu w przypadku starszej osoby nie ma znaczenia. Wręcz taki dłuższy przedział czasowy jest dla osoby starszej korzystniejszy, gdyż można ją odpowiednio przygotować do zabiegu i ze względów anestezjologicznych i ze względów chirurgicznych. Pacjentka na pewno ma liczne schorzenia dodatkowe (zwłaszcza choroby serca, płuc, naczyń, mózgu, może cukrzycę), które wymagają odpowiedniego uregulowania przed zabiegiem trwającym w przypadku tego złamania czasami nawet kilka godzin. Pośpiech w tym przypadku może czasami znacznie zaszkodzić. Co do powstania jakiegoś krwiaka, zakrzepu czy zatoru raczej nie ma tu większego znaczenia jeśli złamanie jest ustabilizowane (odłamy kostne względem siebie nie są znacznie przesunięte). 2. Czy kość nie powinna być usztywniona na szynie/wyciągu do czasu operacji (babcia leżała na sali na boku z podłączoną kroplówką, bez unieruchomienia)? - W przypadku osób starszych nie ma jednoznacznych sposobów postępowania w takich przypadkach. Wszystko zależy od bezpośredniej decyzji chirurga ortopedy. Jeśli złamanie nie ma istotnych przemieszczeń w odłamach kostnych można tylko zadecydować o odpowiednim ułożeniu pacjentki bez unieruchomienia. Jeśli złamanie jest z przemieszczeniem zaleca się do czasu zabiegu założenie wyciągu. Wszystkie takie zalecenia są względne i uzależnione od sytuacji klinicznej pacjenta (wieku, stanu zdrowia, stanu złamania). 3. Czy chodzi o ryzyko powstania zakrzepu, czy przyczyną może być jeszcze coś innego - przede wszystkim mowa jest o trzech miesiącach - a jakie jest ryzyko po tych trzech miesiącach - czy można być już spokojnym? Na co uważać po i przed operacją, żeby nie musieć martwić się, że coś może się stać? - Nie ma jakiś granic czasowych mówiących o możliwości zgonu po takim złamaniu. Oczywiście im szybciej będzie babcia zoperowana oczywiście po odpowiednim przygotowaniu i im wcześniej będzie włączona odpowiednia rehabilitacja pooperacyjna tym mniejsze ryzyko zgonu czy też innych powikłań. Najważniejsze po zabiegu jest leczenie schorzeń dodatkowych, wczesna rehabilitacja, profilaktyka przeciwzakrzepowa, odpowiednie odżywienie (dieta). Im dłuższy czas po zabiegu tym ryzyko powikłań i zgonu jest coraz mniejsze. 4. Może warto przeprowadzić operację w prywatnej klinice? - O tym musicie już sami Państwo zadecydować. Myślę, że prywatne kliniki w tym względzie nie przewyższą publicznych zakładów opieki zdrowotnej.