Złe nawyki żywieniowe - jak mam schudnąć?

Witam. Mierzę ok. 170 cm i ważę ponad 70 :( to zdecydowanie za dużo. Do sierpnia chcę schudnąć - jak to zrobić? Bardzo lubię słodycze, nie potrafię z nich zrezygnować :( Proszę bardzo o pomoc, może jakąś dietę. I mam jeszcze jedno pytanie: mam w domu herbatki "LA KARNITA" i chciałabym wiedzieć, czy mi się przydadzą, czy często powinnam je pić i w ogóle wszystko. Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję!

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Twój wskaźnik BMI wynosi 24,22 kg/m2, co oznacza że masz prawidłową masę ciała. Być może Twoje złe samopoczucie wynika ze składu ciała - tzn. prawdopodobnie masz za dużo tkanki tłuszczowej, a zbyt mało mięśni oraz słabo nawodniony organizm. Aby sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest, polecam Ci wizytę u dietetyka i wykonanie badania składu ciała.

Najlepiej jeśli do swojego dotychczasowego sposobu żywienia wprowadzisz zdrowe nawyki żywieniowe. Szybkie chudnięcie prowadzi bardzo często do efektu jo - jo, dlatego najlepsze tempo odchudzania, zabezpieczające nas przed powrotem zbędnych kilogramów, to utrata 0,5 - 1 kg masy ciała tygodniowo.

Najskuteczniejszą metodą walki z nadwagą jest połączenie diety z aktywnością fizyczną. Jeśli chodzi o sport, to może być to dowolny wysiłek, który lubisz - siłownia, basen, aerobic, taniec - minimum 30 minut dziennie.

Dietę zmodyfikuj poprzez zmianę technik kulinarnych - tzn. smażenie w dużej ilości tłuszczu zastąp pieczeniem, gotowaniem na parze, ewentualnie smażeniem na patelni beztłuszczowej. Niech podstawą Twojej diety będzie chudy nabiał, np. jogurty naturalne, twarogi, serki ziarniste oraz warzywa w przeróżnej postaci. Jeśli węglowodany - to tylko o niskim indeksie glikemicznym - pełnoziarniste pieczywo, kasze, ciemne makarony i dziki ryż. Posiłki zjadaj w małych objętościach, najlepiej 5 na dzień. Pamiętaj także o wypijaniu wody (minimum 1,5l), nawet wtedy gdy nie odczuwasz pragnienia.

Jeżeli chodzi o suplementy diety, np. herbatki  z L-karnityną, chromem czy pu-erh to możesz je stosować, ponieważ mogą wspomagać odchudzanie, ale nigdy nie zastąpią działania zdrowej diety i aktywności fizycznej.

Pozdrawiam