Źle przyjmowane tabletki antykoncepcyjne

Witam. Rozpoczęłam branie tabletek antykoncepcyjnych pierwszego dnia miesiączki tak jak jest to wymagane, tabletki zażywam zawsze rano. Jestem trochę roztrzepaną osobą i któregoś dnia wieczorem, nie pamiętałam czy wzięłam ją rano czy nie. Również nie pamiętałam którego dnia dokładnie rozpoczęła się miesiączka i wzięłam pierwszą tabletkę. Po zastanowieniu uznałam, że chyba wzięłam więc już nie zażywałam tego dnia tabletki, zrobiłam to na drugi dzień rano. Teraz nie wiem czy nie wzięłam tabletki np. z dnia 14 dnia 15 i tym samym przedłużyłam do 22 dni branie tabletek. W tym momencie jestem w czasie 7 dniowej przerwy, również nie pamiętam kiedy był pierwszy dzień przerwy, nie dostałam normalnej miesiączki takiej jak przed braniem tabletek, raczej można to nazwać ciemnobrązowym plamieniem które trwało ok 3 dni. Czy jeśli np wezmę tabletkę po 6 dniach przerwy i będę już brała regularnie, to czy się wszystko unormuje i będę miała 100 % pewność, że wszystko jest ok? Czy przerwać branie tabletek i zacząć dopiero od następnej miesiączki? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

W pierwszej kolejności stanowczo doradzam Pani założenie kalendarzyka, w którym zaznaczać będzie Pani przede wszystkim pierwszy dzień miesiączki, którego ścisłe określenie jest konieczne przy wizycie u ginekologa.
Działanie tabletek antykoncepcyjnych jest całkowicie uzależnione od systematyczności w ich przyjmowaniu.
W podanym wypadku doradzam Pani odczekać jeden cykl stosując inne niż doustna, metody zabezpieczenia i rozpocząć przyjmowanie nowego opakowania tabletek od pierwszego dnia następnej miesiączki. Nie ma bowiem pewności czy opisane przez Panią plamienie było tzw. plamieniem "z odstawienia" czy też miesiączką, której charakter często zmienia się przy stosowaniu doustnej antykoncepcji.

Na przyszłość, w przypadku niepewności czy wzięła Pani tabletkę, proszę nie robić 7-dniowej przerwy i natychmiast rozpocząć przyjmowanie kolejnego opakowania.

Pozdrawiam