Złe samopoczucie i myśli samobójcze u nastolatki

Dzień dobry! Mam 15 lat, od paru miesięcy mam napady złości bez powodu, wszystko mnie denerwuję. Często bez powodu chce mi sie płakać, nie wiem co mam z tym zrobić. Od ponad roku choruję, to niby nic poważnego, ale męczy mnie to już. Czy możliwe jest, że to akurat przez to? Jak na swój wiek już dużo przeżyłam. Czy powinnam powiedzieć mamie i udać się do psychologa? Chciałabym porozmawiać z kimś, komu mogłabym zaufać w 100 %. Czasami myślę, że lepiej było by gdybym nie żyła.

Witam! Problemy zdrowotne mogą być przyczyną pogarszającego się samopoczucia i zwiększonego napięcia psychicznego. Dodatkowo, w wieku 15 lat, dochodzą do sytuacji zewnętrznej trudności wieku dojrzewania. Jest to czas, kiedy młodzi ludzie reagują silnymi emocjami, występują wahania nastroju. Poszukiwanie własnej tożsamości samo w sobie powoduje zagubienie u młodego człowieka. W połączeniu z trudną sytuacją psychofizyczną może być przyczyną obniżenia nastroju. Pojawiające się myśli samobójcze mogą być odpowiedzią na pogorszenie się samopoczucia i trudności w samodzielnym radzeniu sobie z problemami. Warto w tej sytuacji skorzystać z pomocy i wsparcia innych osób. Zachęcam do rozmowy z mamą i powiedzenia jej o przeżywanych trudnościach. Jest Pani niepełnoletnia, dlatego zgoda rodziców będzie wymagana do konsultacji z psychologiem, do której gorąco zachęcam. Z takiej pomocy może Pani skorzystać w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży lub w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Polecam także korzystanie z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Uzyska tam Pani wsparcie i pomoc oraz będzie miała możliwość porozmawiania o problemach anonimowo, mając pewność, że nikt więcej nie dowie się o przebiegu rozmowy. Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,,

Proszę nie zwlekać, zdecydowanie i mocno Panią zachęcam do kontaktu i pracy z
psychologiem (proszę podzielić się z Mamą o swoich odczuciach).

Z przesłaniem pomyślności i powodzenia,
irena.mielnik.madej@gmail.com