Złe samopoczucie, osłabienie, zawroty głowy a upały

Witam.Dzisiaj bez żadnej przyczyny zaczęłam się źle czuć-z godziny na godzinę coraz gorzej-ciężko mi się oddycha,jestem mocno osłabiona,mam zawroty głowy,bolą mnie mieśnie -jak przed grypą i mocno boli głowa.Czuję się skołowana i nie mam na nic siły.W klatce piersiowej czuję ciężar -i czuję jak ściska mi się serce jakbym się stresowała.Mam zimne poty.Nic mnie nie zdenerwowało-nie jestem zestresowana.Co mogło zawinić?Upały?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Niewątpliwie aktualnie panujące upały mogą mieć wpływ na złe samopoczucie. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu i jego schładzanie.
Przy zbyt małej podaży płynów dochodzi do odwodnienia organizmu i zaburzenia najważniejszego i najbardziej skutecznego mechanizmu regulacji temperatury ciała - pocenia się. Spada wydolność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego (stąd uczucie ciężkości w klatce piersiowej, osłabienie), może wystąpić ból głowy.
Dodatkowo w trakcie pocenia się, poza wodą tracimy elektrolity - zaburzona równowaga ich stężeń może doprowadzić do kołatania serca i wywołać uczucie ciężkości w klatce piersiowej. Dlatego w upalne dni należy spożywać więcej słonych produktów lub płynów izotonicznych (zawierających niezbędne elektrolity).
W upalne dni należy więc schłodzić ciało (chłodny prysznic), w miarę możliwości unikać ekspozycji na słońce, przebywać w zacienionych miejscach i spożywać większą ilość wody (niewskazane są napoje słodzone).