Złe samopoczucie po jedzeniu a chęć zgubienia kilku kilogramów po ciąży

Witam. Po każdym posiłku robi mi się niedobrze, boli mnie brzuch i żołądek, mam wrażenie jakbym w brzuchu miała ogromny balon. Nie jem produktów ciężkostrawnych, od dwóch miesięcy jestem na diecie bez pszenicy, także głównie jem nabiał, chude mięsa i dużo warzyw. Mimo, iż wydaje mi się że dobrze się odżywiam to moja waga stoi w miejscu a chciałam zgubić kilka kilogramów po ciąży. Nie jem też dużo bo jak pomyślę o jedzeniu to robi mi się niedobrze. Nie mam także problemów z zaparciami. Magda

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Proponowałabym udać się do lekarza - ból po jedzeniu to nie jest typowa sytuacja... Ze swojej strony proponuję nie zapominać w diecie o tłuszczach - masło, oliwa, olej kokosowy, awokado, tran (2x łyżka), niekonieczne chude mięsa, ryby. Nabiał tłusty (udowodniono, że wspomaga odchudzanie). Możliwe też, że ma Pani problemy z tarczycą, może za mało snu i stres...
Pozdrawiam serdecznie

Witam. Reakcja, jaką Pani opisuje może wynikać z nietolerancji pokarmowej. Wyłączyła Pani pszenicę, ale problemem może być kazeina, czyli białko mleka krowiego. Tego typu objawy występują też przy obciążeniu patogenami, np. pasożytami, choćby lamblią. Częstym powodem może być obecność bakterii helicobcter pyroli. Należałoby zrobić dokładne badania.