Złe wartości Alat i i Aspat

Witam serdecznie! Piszę do Państwa, prosząc o pomoc. Jestem kobietą w wieku 60 lat. Mój tryb życia jest regularny, spokojny, ponadto palę papierosy i pije kawę. Przez ostatni rok odchudzałam się. Robiłam to pod opieką lekarza rodzinnego, który przepisał mi tabletki. Pozwoliło mi to w ciągu 12 miesięcy schudnąć 19 kg (osiągając ostatecznie teraz 76 kg). Zaprzestałam przyjmowania tych tabletek, uznając wynik za imponujący ;) i satysfakcjonujący mnie:). Jednak od jakiegoś czasu z mniej lub więcej odczuwalnym bólem, cierpię na ból stóp, żył (odczuwam ból w rodzaju "przypalania", "wbijania igieł w żyły" itp). Na prześwietleniu wyszło, że mam ostrogi pod pietami obu stóp. No i co najgorsze z tego, kilka lat temu wykryto u mnie problemy z wątrobą. Na początku oba wyniki wątrobowe były znacznie powyżej ustalonych norm! Zażywam regularnie leki i witaminy. Sporadycznie lekarz przepisuje mi zastrzyki na ból stóp (chyba sterydowe:( Ostatnio poszłam wykonać badania krwi, zaniepokojona stanem mojego zdrowia. Z badań wynika m.in.: glukoza 92 mg/dl, AspAt 29,4, AlAt 105,4, cholesterol 231 mg/dl, WBC 13,6, HGB 16,4, HCT 49,6, MCV 100,4, RDW-SD 52,5. Pozostałe wyniki w normie. Boję się, że te dwa dla mnie najważniejsze wyniki, tj. AlAt i AspAt są niejednoznaczne. Jeden powyżej normy (znacząco!), a drugi w granicach normy. Czy to normalne i co to może oznaczać? Proszę o wyjaśnienie mi, czy przyjmowanie niektórych leków, a może poważne problemy z wątrobą (rak, marskość, otłuszczenie itp.), są przyczyną tak złych wyników (zwłaszcza hemoglobina i inne składniki krwi). Dodam, że nie miałam robionej biopsji. Nie przeszłam też żadnych poważnych operacji. Serdecznie dziękuję za pomoc. Pozdrawiam, Katii.

Redakcja abcZdrowie

Podwyższony Alat może świadczyć o chorobie wątroby, np. przewlekłym zapaleniu wirusowym, uszkodzeniu polekowym oraz o innych chorobach wątroby, np. stłuszczeniowym zapaleniu wątroby (osoby otyłe, po znacznej utracie masy ciała). Możliwy jest taki wynik - izolowane umiarkowane podwyższenie Alat.

Podwyższona liczba białych ciałek krwi (WBC) wskazywałaby również na etiologię zapalną.

Pozostałe wyniki - podwyższone RBC, hemoglobina, hematokryt - mogą być skutkiem palenia papierosów i przewlekłego niedotlenienia z tego powodu, tzw. poliglobulia wtórna. W chorobach nowotworowych czy w marskości występuje najczęściej niedokrwistość.

Zwiększona objętość krwinki czerwonej (MCV) wymaga sprawdzenia poziomu witaminy B12, może też wiązać się z pewnymi chorobami wątroby.

Podwyższony jest również cholesterol. Tu konieczny jest wgląd we wszystkie frakcje lipidów, ocena indywidualnego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (dokładny wywiad), na pewno wskazana jest dieta niskocholesterolowa i zaprzestanie palenia papierosów.
Wskazana więc jest wizyta u lekarza.