Złe wyniki badania wątroby a stosowanie antykoncepcji hormonalnej

wyniki Aspat 64,1, Alat 78,4 , morfologia w normie, wsk. Protrombinowy w normie 111,0 %, APTT w normie 31,4, INR w normie 0,9 , wcześniej używałam prze 3 lata tabletki antykoncepcyjne, ale musiałam zrobić badania i wyszły jak wyżej czyli wątroba kiepsko, czy będę mogła uzywać zamiast tabletek krążka NuvaRing, zależy mi na dalszym stosowaniu antykoncepcji.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Stosowanie leków hormonalnych, takich jak środki antykoncepcyjne zawierające hormony żeńskie – estrogeny, jak również kombinację estrogenów i pochodnych progesteronu, zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej. W tej sytuacji warto rozważyć profilaktyczne zaprzestanie stosowania antykoncepcji hormonalnej. W takiej sytuacji antykoncepcję stosuje się gdy korzyści wynikające ze stosowania przewyższają teoretyczne lub potwierdzone ryzyko choroby zakrzepowej.