Złe wyniki CMV IgM

Witam, byłam dzisiaj u ginekologa i mnie trochę nastraszył... mam zły wynik CMV IgM 2,07, czyli (dodatni), i CMV IgG 81,5. Lekarz kazał powtórzyć badanie za 2 tygodnie. Strasznie się boję o siebie i moje dzieciatko, bo jestem w 8 tygodniu ciąży. Jeśli wyniki się polepszą na poziom ujemny, to nadal muszę się bać o zdrowie swoje i maluszka??? A jeśli się nie poorawią, co muszę dalej robić, gdzie się udać, żeby sprawdzić, czy maleństwo jest zdrowe??? Czy mogę wymagać od ginekologa, żeby skierował mnie na badanie prenatalne??? Proszę o odpowiedź, to bardzo ważne dla mnie, żeby uzyskać fachową pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Badanie przeciwciał CMV wskazuje na świeże zakażenie cytomegalią. Przeciwciała w klasie IgM utrzymują się w krwioobiegu przez 6-8 tygodni, dlatego jeżeli za 2 tygodnie wartości IgM się obniżą, istnieje szansa, że do infekcji doszło przed ciążą.

Normal

Choroba zazwyczaj przebiega łagodnie, a nawet bezobjawowo. Dlatego mogła Pani nie wiedzieć o infekcji. Ryzyko przeniesienia wirusa na płód w przypadku pierwotnego zakażenia wynosi 20-50%. Jeżeli tak się, stanie zwłaszcza w pierwszym trymestrze, może dojść do powikłań.

Bez względu na wyniki kolejmnych badań (nie będą mogły wykluczyć, że do infekcji doszło już w ciąży) konieczne będą częstsze badania USG. Gdyby doszło do zakażenia, można w nich zaobserwować charakterystyczne zmiany u maluszka.

Za pomcą inwazyjnych badań prenatalnych z większym prawdopodobieństwem można wykryć infekcję u płodu na podstawie obecności wirusa w płynie owodniowym (amniopunkcja) lub przeciwciał CMV IgM we krwi płodu (kordocenteza). Trzeba się jednak zastanowić, czy warto narażać dziecko na ryzyko powikłań badań inwazyjnych (w tym utraty ciąży). Nawet jeżeli dojdzie do infekcji płodu, nie istnieje żadne leczenie. Jest natomiast szansa, że nie dojdzie do przeniesienia wirusa na płód, wówczas nie warto go narażać na niebezpieczeństwa związane z powyższymi badaniami.

Niestety, nie ma Pani żadnego wpływu  na to, czy dojdzie do infekcji płodu. Przez całą ciążę powinna Pani dbać o siebie i maluszka niezależnie od ryzyka zakażenia cytomegalią. Prowadzenie zdrowego trybu życia odgrywa dużą rolę w czasie ciąży.