Złóg w rzucie miedniczki nerkowej u kobiety w ciąży

Witam, Obecnie jestem w 20 tygodniu ciąży. Od pewnego czasu skarżyłam się na ból krzyża. Po zrobieniu usg lekarz stwierdził drobny złóg w rzucie miedniczki nerkowej w prawej nerce w kielichu dolnym. Wizytę u swojego ginekologa mam za 2 tygodnie i strasznie się niepokoję czy to nie zagraża mojej Dzidzi. Bardzo proszę o poradę co dalej z tym złogiem? Przejść na dietę czy lepiej nie? Czy to kamica? czy coś innego.

Złóg to to samo co kamień nerkowy. Jeśli złóg nie jest duży i nie powoduje zastoju moczu w nerce (poszerzenie układu kielichowo-medniczkowego) to w niczym Pani ani dziecku nie zagraża. Wystarczające w takim wypadku jest odpowiednie nawodnienie organizmu i w razie silnych dolegliwości bólowych leki rozkurczowe. O dalszym sposobie postępowania musi zadecydować ginekolog prowadzący.

Jak się wydaje, nie ma bezpośredniego zagrożenia dla dziecka. Próbowałbym jednak uściślić, gdzie właściwie znajduje się ten "mały złóg" - czy w miedniczce nerki czy w dolnym kielichu (miedniczka to coś innego niż kielich!), a może i tu i tu, może to dwa kamienie - proszę to ustalić z lekarzem opisującym USG. W przypadku dolnego kielicha sytuacja jest prostsza - te kamienie rzadziej "ruszają w świat", przesuwają się do moczowodu i powodują zastój moczu w porównaniu z kamieniami "miedniczkowymi". Nie należy ich do tego prowokować, a więc zbędna jest duża podaż płynów, która powoduje ich wypłukanie - niech sobie tam siedzą do końca ciąży. A więc 1. gdzie jest kamień?, 2. nie słuchać zaleceń (niektórych lekarzy i otoczenia) : dużo pij! Pić należy tyle ile się powinno (a więc nie na siłę")