Złogi kamieni w pęcherzyku żółciowym a planowanie ciąży

Witam serdecznie. Mam w worczku zolciowym zlogi kamieni najwiekszy 1,5mm ,lekarz przepisal mi leki rozkutczowe i musze przestrzegac diety. Stosuje sie do zalecen.Staramy sie z mezem o dziecko,nie wiem czy doszlo do zaplodnienia,czekam zeby zrobic test ciazowy,dopadl mnie znowu bol woreczka i podbrzusza.Czy ciaza moze jakos pogorszyc moje dolegliwosci zwiazane z woreczkem?

Wielce Szanowna Pani ! Moim zdaniem należy w pierwszym rzędzie usunąć woreczek żółciowy i potem planować ciążę !!! Z wyrazami szacunku Marek Bulsa

Dr hab. n. med. Marek Bulsa

Szanowna Pani, Ciążą zwykle nasila dolegliwości wynikające z objawowej kamicy pęcherzyka żółciowego. Nawet, jeżeli jest Pani w ciąży, zabieg laparoskopowego usunięcia nie zagraża dziecku. Znacznie gorsza sytuacja występuje, gdy dochodzi do ostrego zapalenia pęcherzyka w zaawansowanej ciąży - gdzie trzeba operować, podawać antybiotyki itp. Ryzyko wówczas jest znacznie większe.
Pozdrawiam, Dr med. Wojciech Kawiorski