Zmęczenie, bicie serca, drżenie rąk - nie wiem, co mi jest

Mam 22 lata i mam już dość tego, że nie wiem, co mi jest. Po powrocie z pracy z Francji odczuwałam nerwobóle, ale teraz, po prawie dwóch latach, czuję senność, zmęczenie, mocne bicie serca, w nocy mam bezdech, drżą mi ręce. Czasami boję się jechać na uczelnię, bo boję się, że mi się coś stanie (np. zawał serca) i nikt mi nie pomoże. Są dni, kiedy nie mam żadnych objawów i prawie o tym zapominam, ale są takie dni, kiedy najchętniej bym nie wychodziła z domu i przespała te objawy, ale niestety tak się nie da. Najczęściej te objawy pojawiają się przed okresem, potem ustępują, ale gdy pojawia się jakiś problem lub stres, to objawy pojawiają się tuż po ich rozwiązaniu. Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o nerwicy lękowej. Aby jednak upewnić się co do tego, konieczna jest konsultacja z psychologiem lub/i lekarzem psychiatrą. Proponowałabym Pani wizytę w Poradni Zdrowia Psychicznego lub umówienie się na prywatne spotkania w ośrodku psychoterapii. Te przykre dolegliwości da się wyleczyć z pomocą specjalisty, który dotrze do ich podłoża. Wspomina Pani o powrocie z Francji - wydarzenie to jakby zapoczątkowało pojawienie się nerwicowych dolegliwości. Tę kwestię można będzie dokładnie omówić dopiero w bezpośrednim kontakcie z psychoterapeutą. Dlatego serdecznie namawiam do podjęcia leczenia. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

Łączę pozdrowienia!