Zmęczenie i przygnębienie po wycięciu tarczycy

Dzień dobry,jestem po wycięciu tarczycy 1.5 r temu (nadczyność i guzki).TSH mam w normie, biorę Euthyrox 125.Niestety czuję się fatalnie:zmęczenie, przygnębienie, potrzeba snu 10h, przybieranie na wadze (pomimo zdrowej zrównoważonej wegetariańskiej ubogiej w tłuszcze bezcukrowej diecie), pryszcze, które się nie goją po 2-3 miesiące (nigdy nie miałam trądziku).Wybieram się do endokrynologa i chciałabym przed wizytą zrobić pakiet badań hormonalnych, bardzo proszę o polecenie jakich, dziękuję

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje wykonać tsh i badania ogólne takie jak morfologie mocznik kreatynine jonogram glukoza badanie ogólne moczu. Po badaniu będzie można określić odpowiednie dalsze postępowanie.

Warto zweryfikować jadłospis, ponieważ patrząc na to co Pani pisze w diecie znajdują się w większości węglowodany. Do syntezy i przekształcania hormonów w tym również tarczycy jest potrzebny dobrej jakości tłuszcz: kwasy omega 3, które działają przeciwzapalnie, witamina E, bardzo istotna dla skóry, witamina D, którą przy tych problemach warto sobie zbadać. Ważny do odpowiedniej pracy hormonów zwłaszcza żeńskich jest również cholesterol. http://www.dietetykwkrakowie.pl/artykuly_i_porady/gory-artykuly_i_porady/witamina-d-czy-sie-badac/
Białko istotne przy problemach tarczycowych - niestety najlepsze jest zwierzęce, jeśli jest Pani na diecie laktoowowegetariańskiej to warto włączyć jajka, roślinne źródła to komosa ryżowa, ziarna konopii siewnej, inne strączkowe. Warto zwrócić uwagę na takie pierwiastki jak cynk, żelazo (warto zbadać jego poziom jak i ferrytyny - częste niedobory u wegetarian), selen - jeśli potrzeba to włączyć suplementację. W diecie wegetarian spora ilość fitynianów z błonnika pokarmowego może blokować wchłanianie cynku (a więc dla ładnej skóry już nie starcza, bo istotniejsza jest chociażby praca układu nerwowego, krwionośnego). Koniecznie proszę również zrobić badanie witaminy B12 - wegetarianie powinni ją suplemntować, jako, ze jej najlepszym źródłem jest mięso. Warto również rozważyć testy w kierunku nietolerancji pokarmowej IgG zależnej, więcej poczyta Pani an mojej stronie http://www.dietetykwkrakowie.pl/artykuly_i_porady/dieta-artykuly_i_porady/nietolerancje-pokarmowe-igg/