Zmęczenie i senność u mężczyzny pracującego na 3 zmiany

Witam, chciałabym pomóc mojemu chłopakowi, który ma problem ze snem i zmęczeniem. Pracuje na trzy zmiany. W pracy łapie go zmęczenie, a po pracy nie może spać. Są dni, kiedy cały dzień śpi, a są dni, że nie może w ogóle spać. Martwię się o niego, ponieważ ostatnio z przemęczenia trzy razy w ciągu jednego dnia leciała mu krew z nosa. Czy powinien wykonać badania, czy brać tabletki (np. które regulują sen), czy nie można już nic zrobić w tej sytuacji, skoro pracuje na trzy zmiany? Z góry dziękuję.

Dzień dobry,

tabletki są rozwiązaniem tylko tymczasowo. Ułatwiają zasypianie, ale są to najczęściej środki, które po jakimś czasie powodują uzależnienie. Potrzeby snu i naturalnego zegara dobowego snu i czuwania niczym nie przeskoczymy. Rozwiązaniem długoterminowym wydaje się właściwa regulacja rytmu dobowego, chociaż odpowiadając tylko na podstawie kilku informacji może być niewystarczająca. Być może problem ma głębszą naturę, ale na to pytanie udzieli odpowiedzi tylko psycholog, która spotkałby osobiście z osobą doświadczającą powyższych trudności.

Z poważaniem.
Adam Zajączkowski
www.altea-poznan.pl

Zastanawiam się czy praca na trzy zmiany nie jest ponad siły Pani chłopaka? Z opisu wynika, że jest przemęczony, być może też zestresowany...Efektem mogą być problemy ze snem. Organizm jest rozregulowany, nie wie kiedy ma spać a kiedy działać. Niepokojące są krwawienia z nosa i bezsenność, mimo że chłopak jest zmęczony. Warto zrobić podstawowe badania (krew i mocz) a wyniki pokazać lekarzowi rodzinnemu. Tabletki nasenne są dobrym rozwiązaniem tylko na chwilę, często też powodują otępienie, a to w przypadku pracy na trzy zmiany może działać niekorzystnie. Nie znam sytuacji Pani chłopaka, ale myślę że warto zastanowić się czy jest szansa na bardziej unormowaną pracę.

Pozdrawiam serdecznie.