Zmęczenie, samookaleczanie, huśtawki nastroju - czy to depresja?

Dzień dobry! Mam 17 lat, przyjaciół, chodzę do dobrego liceum, a rodzina mnie kocha. Problem w tym, że od jakiś 5 lat odczuwam częste zmiany nastroju: od euforii, niepohamowanej radości, całkowitego usatysfakcjonowania, aż do obojętności i melancholii, całkowitego smutku. Często albo nie mogę spać, albo na odwrót potrafię przespać cały dzień a rano obudzić się nadal zmęczoną. Często boli mnie głowa albo miewam uczucie mdłości. Przez pierwsze 2 lata miewałam myśli samobójcze, samookaleczałam się, często myślałam, że może tak na prawdę nie istnieję, nie żyję. Obecnie nie myślę o samobójstwie, wiem, że nie byłabym w stanie, że nie chcę umrzeć, ale czasem wydaje mi się, że lepiej dla wszystkich byłoby jak bym umarła. Czasem też myślę co by się stało po mojej śmierci. Zawsze byłam osobą dość kłótliwą, czasem wredną i niepokorną, ale jest coraz gorzej. Kłócę się bez powodu często wyżywam swoje nerwy na innych. Ostatnio pokłóciłam się z kolegą o to, że nie zrobił mi herbaty, chociaż go prosiłam, powiedział, że jestem okropna i nie da się ze mną ostatnio w ogóle wytrzymać, wydzieraliśmy się przy wszystkich znajomych na całe mieszkanie. Takie napady agresji miewam często - łatwo mnie wyprowadzić z równowagi i zdenerwować. Często odtwarzam w myślach wszystkie błędy jakie popełniłam nawet te najmniejsze, w większości czuję się beznadziejna, niepotrzebna, brzydka, mam wrażenie, że wszyscy mnie obgadują, przez to całą pierwszą klasę liceum mimo, że dobrze dogadywałam się z ludźmi w klasie, wagarowałam. Nie potrafię się skupić na nauce, miewam słomiany zapał, a żeby uciec od bólu i uczucia pustki popadam w różne problemy; alkohol czasem przygodny seks, różne tabletki (znajomi często mówią, że jestem lekomanką) lub inne rzeczy, które chwilowo dadzą ukojenie i pozwolą zapomnieć o tym. Dodam, że nie wydaje mi się, że nie było jakiegoś zdarzenia, które to wszystko spowodowało. Przepraszam, że się tak rozpisałam, ale uznałam, że szczegółowy opis bardziej pomoże w ocenieniu mojego przypadku. Czy to depresja lub osobowość borderline (wiele objawów się zgadzało gdy je czytałam)? Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Witam!
Aby stwierdzić, czy cierpi Pani na depresję lub zaburzenia osobowości, należy skorzystać z konsultacji psychiatrycznej. Diagnoza przez Internet nie jest możliwa. Pisze Pani, że nie było jednego wydarzenia, które mogło spowodować takie zachowanie i samopoczucie.
Myślę, że ma Pani rację - na Pani obecny stan psychiczny złożyło się bardzo wiele takich doświadczeń i zachowań. Ma Pani bardzo zaniżoną samoocenę, zamiast rozwiązywać problemy, dusi je Pani w sobie, a później wybucha w agresją. Zmiany nastroju mogą być spowodowane okresem dojrzewania.
Myśli samobójcze i poczucie beznadziejności nasilają się u osób, które mają zaniżoną samoocenę i niskie poczucie własnej wartości. Sądzę, że potrzebna jest Pani wizyta u psychologa i praca nad swoimi problemami. Niepokojące są Pani sposoby radzenia sobie z wewnętrznym napięciem - alkohol, przygodny seks, leki. Te zachowania tylko pogarszają sytuację i degradują Pani młody organizm i psychikę. Dlatego tak ważne jest, by nauczyła się Pani, jak konstruktywnie rozwiązywać swoje problemy i jak radzić sobie z trudnymi emocjami.
Dzięki pomocy specjalisty może Pani poprawić swoje funkcjonowanie i dowiedzieć się, jak wyrażać emocje, by nie ranić innych osób.

Pozdrawiam

Ze wszystkim może Pani sobie jeszcze poradzić. Potrzebna jest Pani jednak psychoterapia, bo bez pomocy psychologa, samo nic się nie zmieni.
Postawienie diagnozy przez Internet nie jest możliwe, musiałabym z Panią szerzej porozmawiać, zebrać szczegółowy wywiad. Objawy jakie Pani opisuje są jednak bardzo niepokojące, dlatego życzliwie zachęcam Panią do bezpośredniej konsultacji. Nie narzucam swojego zdania, ale jest Pani ważna i dlatego warto zadbać o siebie. Pracuję także przez Skype, a także prowadzę konsultacje telefoniczne. Zapraszam.

Pozdrawiam serdecznie!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl