Zmęczenie, senność i duszenie w przełyku

Dzień dobry, mam 23 lata i jestem kobietą. Mam ogólnie niskie ciśnienie i podejrzewam, że stąd się bierze też moje dość notoryczne zmęczenie i senność. Ponadto od jakiegoś czasu odczuwam dziwne "duszenie" w przełyku. Tak jakby mi coś tam stało. Myślałam, że to od stresu, ale nawet jak go w ogóle nie mam, to dolegliwości nadal występują. Często też w nocy. Czytałam, że to występuje też w przypadku nerwicy, hmm, ale nie sądzę, bym ja miała nerwicę. Na wszelki wypadek zrobiłam wyniki krwi na TSH, jeśli by to mogło być coś związanego z tarczycą. Okazało się, że TSH jest w porządku, ale mam słabe wyniki jeśli chodzi o hemoglobinę itd. Podam Państwu moje wyniki:  Low Hemoglobina - 11,6, MCV – 79, MCH – 25, MCHC - 31,3. Pozostałe wyniki są w porządku. Czy moje objawy zmęczenia i duszności w przełyku mogą być związane z anemią? Czy wyniki świadczą już o anemii? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie. D.F.

Szanowna Pani,
Wyniki morfologii, które Pani podaje, wskazują na niedokrwistość.
Zmęczenie i senność mogą wynikać z wyżej wymienionej, jednak są to objawy niecharakterystyczne, towarzyszące wielu chorobom.
"Duszenie w przełyku", o którym Pani pisze może mieć charakter psychosomatyczny, tzn. być organiczną manifestacją przeżyć psychicznych, np. silnego stresu, lęku, niepokoju, jednak aby postawić taką diagnozę, należy w pierwszej kolejności wykluczyć przyczyny organiczne.

Podsumowując, powinna Pani zgłosić się do lekarza, który po zebraniu dokładnego wywiadu oraz zleceniu ew. badań dodatkowych zaproponuje odpowiednie postępowanie, zarówno w sprawie niedokrwistości, jak również pozostałych dolegliwości.

Pozdrawiam serdecznie.