Zmiana antykoncepcji - jaką wybrać?

Mam 21 lat, mój problem wygląda następująco, od 3 lat biorę dość mocne tabletki antykoncepcyjne (1 tabl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu) wszystko było ok, jednak od kilku miesięcy zaczynam odczuwać coraz więcej skutków ubocznych ich zażywania, stałam się bardziej nerwowa, mam obniżone libido, bolące i obrzmiałe piersi, zaczynam przybierać na wadze, szybko przetłuszczają mi się włosy, mam suchą skórę, bardzo się pocę. Wiem, że najlepiej udać się do ginekologa ale strasznie boję się tych wizyt, stad moje pytanie na jakie tabletki powinnam zmienić dotychczasową? Zastanawiam się nad takimi, które zawierają mniejszą ilość hormonów (1 tabl. zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu). Proszę o pomoc. Pozdrawiam, Marta

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Najbardziej kompetentną osobą do doradzenia takiej zmiany będzie Pani ginekolog. Przy znacznej nadwadze może się okazać, że tabletki zawierające mniejszą ilość hormonów nie zapewnią Pani pełnej ochrony przed ciążą. Generalnie, przy takiej liczbie skutków ubocznych warto chyba rozważyć zupełne odstawienie tabletek antykoncepcyjnych i zmianę metody antykoncepcyjnej na pozbawioną hormonów. Można również rozważyć zmianę tabletek na zwierające inny rodzaj progestagenu, a nie tylko różniące się stężeniami hormonów. Czasem przynosi to pożądany skutek. Co do obniżonego nastroju, to często właśnie tabletki zawierające mniej estrogenu prowadzą to tego typu dolegliwości, a po zmianie na zawierające więcej tego hormonu, nastrój poprawia się. Nie ma tutaj niestety prostej metody wyboru najodpowiedniejszej formy antykoncepcji hormonalnej i często trzeba stosować metodę prób i błędów.

Pozdrawiam serdecznie!