Zmiana barwnikowa w oku - jak wygląda zabieg?

Witam! Jestem kobietą. Mam 36 lat. Lekarz okulista zdiagnozował u mnie zmianę barwnikową na fałdzie półksiężycowatej oka. Nie wiem, czy lepiej tę zmianę usunąć, czy na razie ją obserwować i co jakiś czas zgłaszać się na kontrolę do okulisty. Jeśli zdecyduję się na zabieg, to chciałabym wiedzieć, jak przebiega taki zabieg, jak on wygląda, jak długo trwa i czego się można spodziewać.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Podejmując decyzję o usunięciu zmiany barwnikowej, lekarz kieruje się tym, czy zmiana budzi jakiekolwiek wątpliwości onkologiczne, czy wydaje się, że jest to zwykłe znamię. W przypadku braku cech wzbudzających tzw. niepokój onkologiczny, znamię obserwuje się, robiąc np. zdjęcie i sprawdzając, czy się nie powiększa lub np. zmienia kolor.

Najlepiej skonsultować się z okulistą zajmującym się chirurgią oka zewnętrznego i specjalizującym się w ten sposób w takich zmianach. Decyzję, co do sposobu przeprowadzenia zabiegu podejmuje się w zależności od indywidualnej sytuacji klinicznej.

Serdecznie pozdrawiam!